Badania: kobiety coraz częściej chorują na raka płuc

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 14:26

Z najnowszych danych Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że w 2009 r. na nowotwory złośliwe zachorowało ponad 138 tys. osób. Prof. Witold Zatoński zwracał uwagę na niepokojącą tendencję wzrostową zachorowań na raka płuc wśród kobiet.

Spośród ponad 100 typów nowotworów, które są rozpoznawane każdego roku, bliko 60 proc. stanowi 9 - wynika z danych prezentowanych w czwartek (1 marca) w Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

W przypadku mężczyzn najczęściej występują zachorowania na raka płuca (21 proc.), prostaty (13 proc.), jelita grubego (12 proc.), pęcherza moczowego (7 proc.) oraz żołądka (5 proc.). Wśród kobiet najczęściej stwierdzany jest rak piersi (23 proc.), jelita grubego (10 proc.), płuca (9 proc.), trzonu macicy (7 proc.), jajnika (5 proc.), szyjki macicy (5 proc.).

Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie prezentując dane podkreślał, że nowotwory płuca są dominującą nowotworową przyczyną zgonów. Niepokojący jest fakt, że wśród kobiet w 2009 r. po raz trzeci liczba zgonów z powodu raka płuca przekroczyła liczbę zgonów z powodu raka piersi. Ponadto z danych Centrum Onkologii wynika, że w Polsce utrzymuje się wysoki odsetek zgonów z powodu nowotworów piersi i szyjki macicy.

Niekorzystnym zjawiskiem obserwowanym w Polsce jest nadumieraność osob w średnim wieku. Ponad 40 proc. zgonów kobiet przed ukończeniem 65. roku życia następuje z powodu nowotworów (dwukrotnie więcej niż z powodu chorób ukladu krążenia).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum