×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: irygacja płynem fizjologicznym skuteczniejsza od roztworu mydła

Autor: kopalniawiedzy.pl/Rynek Zdrowia17 grudnia 2015 09:17

Przemycie otwartego złamania płynem fizjologicznym jest skuteczniejsze od irygacji wodą z mydłem. Ustalenia naukowców z McMaster University i McGill University mogą mieć duże znaczenie dla opieki nad pacjentami z otwartymi złamaniami.

Badania: irygacja płynem fizjologicznym skuteczniejsza od roztworu mydła
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W analizie naukowcy uwzględnili przypadki 2447 ludzi z otwartymi złamaniami rąk lub nóg. Byli oni pacjentami z 41 ośrodków z USA, Kanady, Australii, Norwegii oraz Indii. Większość stanowili mężczyźni w wieku czterdziestu kilku lat ze złamaniami kończyn dolnych. 

Rany irygowano pod wysokim, niskim lub bardzo niskim ciśnieniem wodą z mydłem kastylijskim lub roztworem soli fizjologicznej. Sprawdzano, ile osób musiało w ciągu roku przejść dodatkową operację z powodu zakażenia lub by przyspieszyć gojenie rany bądź kości - informuje McGill University.

Okazało się, że ponowna operacja była konieczna u 13,2 proc. pacjentów z grupy z wysokim ciśnieniem irygacji, 12,7 proc. z grupy niskiego ciśnienia i u 13,7 proc. z grupy bardzo niskiego ciśnienia. Ponowna operacja była konieczna u 182 z 1229 pacjentów z grupy potraktowanej wodą z mydłem i 141 z 1218 pacjentów z ranami przemywanymi płynem fizjologicznym.

Przeważnie używa się wody z mydłem dostarczanej pod dużym ciśnieniem, ale teraz nie trzeba tego robić. Dowody pokazują, że irygacja z mydłem nie jest wcale lepsza od soli fizjologicznej, a tego nikt się nie spodziewał - podkreślają naukowcy.

Czytaj: www.kopalniawiedzy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze