Badania: ciężarne mają wiele obaw o zdrowie przyszłych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2014 16:18

Kobiety w ciąży mają wiele obaw dotyczących zdrowia dziecka, a wśród debiutujących ciężarnych większe są obawy o to, jak poradzą sobie po porodzie - wynika z badań zaprezentowanych w środę (5 stycznia) przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).

W badaniu przeprowadzonym przez Polski Bank Komórek Macierzystych wspólnie z firmą badawczą Millward Brown wzięły udział kobiety w ciąży, zarówno te, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka, jak i te, które mają już dzieci i są w kolejnej ciąży. Wyniki pokazały, że postawy i potrzeby kobiet z obydwu grup są w wielu punktach odmienne, ponieważ doświadczenia wynikające z pierwszej ciąży i porodu wpływają na późniejsze postawy.

Kobiety, pytane ogólnie o obawy, wskazywały na niepewność dotyczącą zdrowia dziecka (48 proc. matek debiutujących i 46 proc. mam doświadczonych), o przyszłość finansową (po 38 proc.). 53 proc. matek debiutujących wskazało na niepewność dotyczącą samego porodu, podczas gdy wśród doświadczonych matek takie obawy ma 38 proc. Wśród matek w pierwszej ciąży co trzecia (33 proc.) wyrażała obawy o to, jak zmieni się ich życie, gdy dziecko się urodzi. Wśród doświadczonych matek już tylko co piąta (21 proc.) wyrażała takie wątpliwości. 

W obu grupach nadal znaczny odsetek kobiet wierzy w przesądy. 23 proc. debiutujących i 17 proc. doświadczonych matek wierzy, że w ciąży nie można farbować włosów. Odpowiednio 9 i 12 proc. wierzy, że dotknięcie brzucha ciężarnej kobiety przynosi szczęście, a 11 i 13 proc. - że w ciąży z chłopcem kobieta wygląda ładnie, a z dziewczynką - gorzej. 

Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Przemysław Oszukowski ocenił, że kobiety w ciąży mają wiele obaw, które trudno racjonalnie wytłumaczyć w okresie, gdy są szczególnie wrażliwe. Zapewnił, że nie należy obawiać się farbowania włosów w ciąży. 

Wśród obaw o pierwsze miesiące po porodzie najczęściej wskazywana była choroba dziecka (36 i 45 proc.), karmienie piersią (25 i 24 proc.) oraz czy młode mamy podołają nowym obowiązkom (32 i 19 proc.). Wśród debiutujących matek co czwarta (25 proc.) wyraża obawę, czy będzie wiedziała, co, jak i dlaczego, czyli np. dlaczego dziecko płacze. Takie obawy ma tylko 3 proc. matek doświadczonych.  

Mimo że kobiety deklarowały zmianę stylu życia, to od picia alkoholu powstrzymało się w ciąży 91 proc. matek debiutujących i 85 proc. doświadczonych, a od palenia papierosów - odpowiednio 83 i 77 proc. Jak mówił prof. Oszukowski, taki wynik badań pokazuje, że nadal istnieje grupa osób, które trzeba edukować, ponieważ nie mają podstawowej wiedzy na temat szkodliwości picia i palenia w ciąży. "Nawet jeden kieliszek wina wypity w czasie ciąży może wpłynąć na uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego dziecka" - podkreślił. 

Badanie przeprowadzono w dniach 5-9 grudnia 2013 r. w grupie 300 kobiet w 4.-9. miesiącu ciąży metodą wywiadów wypełnianych samodzielnie przez internet CAWI.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum