Badała neurony, miała udar mózgu - jej książka jest bestsellerem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2014 11:34

Jill Bolte Taylor, profesor neuroanatomii, po doznanym udarze mózgu wykonała ciężką pracę by móc samodzielnie funkcjonować i stała się guru wszystkich, którym przytrafił się taki incydent.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, gdy ponad 20 lat temu Jill Bolte Taylor jako 37-latka upadła pod prysznicem i zorientowała się, że ma objawy udaru mózgu, najpierw poczuła przerażenie, a potem pomyślała jeszcze, że będzie mogła eksperymentować na własnym mózgu.

Rehabilitacja zajęła jej prawie dziesięć lat. Musiała od zera nauczyć się chodzić, mówić i pisać, a co najważniejsze: pokonać zanik pamięci. Zawód pomógł jej w rehabilitacji.

- Jako neuronaukowiec umiałam myśleć komórkami mózgu. Gdy więc nie byłam w stanie czegoś powiedzieć, nie wpadałam w rozpacz. Wiedziałam, że to nie moja wina, ale problem jakichś neuronów, które trzeba potrenować - mówi.

Badaczka uważa, że do optymalnego funkcjonowania potrzebne jest jednoczesne jak największe zaangażowanie obu półkul naszego mózgu. Należy pracować głównie na to, by lepiej się ze sobą porozumiewały, by było między nimi więcej połączeń.

To jedno z głównych przesłań jej bestsellerowej książki "My Stroke of Insight: A Brain Scientist's Personal Journey" ("Wylew zrozumienia: Prywatna podróż badaczki mózgu"). Jej wystąpienie na konferencji TED obejrzało 10 mln osób, a w Hollywood powstaje film o niej.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum