Badacze o kluczowych czynnikach psychologicznych w próbach samobójczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2015 11:32

Pewne czynniki ryzyka, które występują wraz z depresją, zwiększają prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa - dowodzą naukowcy z międzynarodowego zespołu. Ich zdaniem wyniki badań powinny wpłynąć na wprowadzenie zmian w praktyce klinicznej.

Badacze o kluczowych czynnikach psychologicznych w próbach samobójczych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku samobójstwo popełnia ponad 800 tys. osób, a nieudane próby samobójcze podejmuje być może nawet 20 razy więcej. Jest to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród młodych ludzi (w Wielkiej Brytanii to główna przyczyna zgonów u mężczyzn poniżej 35. r.ż.).

Naukowcy zbadali 2811 pacjentów cierpiących na depresję. Wśród tej puli było 628 prób samobójczych. Analiza przypadków oraz wywiad z pacjentem obejmowały m.in. dotychczasowe próby samobójcze, historię rodzinną, dotychczasową terapię czy ogólną zdolność do adaptacji (test psychologiczny Globalnej oceny funkcjonowania).

Zwrócono szczególną uwagę na cechy zachowania osób, które miały za sobą próbę samobójczą, porównując je z tymi, które takiej próby nie podejmowały. Zdaniem badaczy można wskazać na pewien powtarzający się wzorzec u osób, które podejmują próby samobójcze.

 Jak wyjaśnia współautorka badań, dr Dina Popovic (Hospital Clinic De Barcelona, Hiszpania), przede wszystkim stany depresyjne występują na przemian ze stanami ekscytacji (manii). Około 40 proc. pacjentów z depresją, którzy podjęli próbę samobójczą, miało epizod manii. Zdaniem naukowców, według dotychczasowej praktyki klinicznej zostałoby wskazanych zaledwie 12 proc. pacjentów z epizodem manii.

Ponadto, w grupie szczególnie narażonej na próby samobójcze znaleźli się pacjenci, u których występuje co najmniej jeden z takich symptomów, jak skłonność do ryzykownych zachowań (np. szybka jazda samochodem, ryzykowny seks); pobudzenie psychomotoryczne (przemierzanie pokoju wszerz i wzdłuż, wyginanie rąk, powtarzające się co chwila zdejmowanie i nakładanie ubrania itp.); impulsywność (nieprzemyślane, nagłe zachowania bez zastanowienia się nad konsekwencjami).

W tej grupie ryzyko podjęcia próby samobójczej jest co najmniej o 50 proc. wyższe. Wyniki badań przedstawiono podczas 28. Kongresu European College of Neuropsychopharmacology (ECNP), który odbył się na przełomie sierpnia i września w Amsterdamie.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum