Autyzm utrudnia interpretację mowy ciała

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2009 15:15

Osoby autystyczne często nie potrafią prawidłowo odczytywać emocji i interpretować mowy ciała innych, bo mają problemy z przetwarzaniem informacji wizualnej.

Autyzm utrudnia interpretację mowy ciała
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W badaniach naukowców z Uniwersytetu w Durham (Wielka Brytania), których wyniki opublikowano w piśmie "Neuropsychologia", uczestniczyło
• 13 dorosłych osób autystycznych i
• 16 osób w podobnym wieku, u których autyzmu nie zdiagnozowano.

Badani mieli podobny iloraz inteligencji. Ich zadaniem było zidentyfikowanie emocji postaci, które zostały przedstawione w krótkich bezdźwiękowych animacjach. Twarze poruszających się postaci były niewidoczne, więc interpretacja takich emocji jak radość, złość, smutek czy strach była możliwa jedynie w oparciu o mowę ciała. Zadanie to okazało się zdecydowanie trudniejsze dla osób cierpiących na autyzm.

– Odgadujemy uczucia innych obserwując ich ruchy, postawę, twarz i słuchając ich głosu. Osoby autystyczne mają trudności z wykorzystywaniem tych przesłanek – podkreśla autor badań dr Anthony Atkinson.

Podobna sytuacja miała miejsce podczas drugiego testu, kiedy badani mieli określić kierunek ruchu kropek na ekranie. Część kropek w widoczny sposób poruszała się w jednym kierunku, podczas gdy kierunek ruchu pozostałych kropek był przypadkowy. Według naukowców jest to związane z zaburzeniami funkcjonowania bruzdy skroniowej górnej – obszaru mózgu odpowiedzialnego za percepcję ruchu.

Jak twierdzi dr Atkinson, następnym krokiem będzie dokładne zbadanie mechanizmu wywołującego zaburzenia percepcji oraz ich związku z zaburzeniami uwagi u osób dotkniętych autyzmem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze