Asystent zdrowienia pomoże wyjść z depresji?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2019 11:21

Pacjenci i lekarze sugerują resortowi zdrowia powołanie nowego zawodu medycznego, tzw. asystenta zdrowienia dla osób zmagających się z depresją - informuje Rzeczpospolita.

Asystent zdrowienia pomoże wyjść z depresji?
Fot. archiwum

O usankcjonowanie zawodu wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo, która w projekcie unijnym przez dwa lata wykształciła 61 asystentów zdrowienia, a 24 z nich pracuje dziś w stołecznych szpitalach: Wolskim i Bielańskim, oraz w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego na Bielanach.

Członkowie fundacji chcieliby, żeby takich miejsc było więcej. Wpisanie do ram kwalifikacji dałoby podstawę do zatrudniania asystentów także w środowiskowych domach samopomocy czy przy kontraktowaniu specjalistycznych usług opiekuńczych.

Zgodnie z propozycją asystentem mogłaby zostać osoba pomiędzy 18 do 67 lat, po kryzysie psychicznym, z którego udało jej się wyjść, osoba, która jest gotowa opowiedzieć o swoich doświadczeniach i krytycznie je ocenić.

Kandydat na asystenta ma następnie przejść odpowiednie szkolenie i staż.  Chodzi o osoby, które doświadczyły choroby psychicznej, np. depresji, wyszły z uzależnienia czy kryzysu psychicznego.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum