Asystenci zdrowienia w Centrach Zdrowia Psychicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 08:53

W przyszłym roku powstanie 7 nowych pilotażowych Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) - napisał w czwartek (19 grudnia) "Nasz Dziennik". Pacjent w takich placówkach może otrzymać wsparcie, poradzić się czy rozpocząć leczenie bez wcześniejszej rejestracji.

Asystenci zdrowienia w Centrach Zdrowia Psychicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta zaznacza, że w Polsce działa już od kilku miesięcy 27 takich placówek. "Część z nich w przyszłym roku rozszerzy obszar swego działania" - napisano. Centra Zdrowia Psychicznego, jak wyjaśniono na łamach gazety, to ośrodki pomocy dla osób dorosłych, które doświadczają kryzysu. "Niepokojącymi objawami są m.in. kłopoty ze snem, odżywianiem, panowaniem nad lękiem, a także skoki nastroju, problemy z koncentracją lub z pamięcią. Inna oznaka to utrzymujące się przez dłuższy czas poczucie smutku i beznadziei" - mówi gazecie Katarzyna Kisielińska, rzecznik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W artykule zaznaczono, że pacjent może otrzymać pomoc, nawet jeśli nie jest ubezpieczony. Pacjenci mają też prawo do recept na leki refundowane. Pomoc jest udzielana w dni powszednie między godziną 8.00 a 18.00 nie tylko przez psychiatrów, ale też terapeutów zajęciowych i pielęgniarki psychiatryczne. Dziennik podkreśla, że pomoc mogą tu otrzymać zarówno pacjenci, którzy wyszyli z całodobowego oddziału szpitalnego, jak i ci mający za sobą nawet kilka takich pobytów. Celem takiej pomocy jest udostępnienie szybkiej, dostępnej opieki i "blisko domu".

Gazeta zwraca też uwagę na to, że ideą jest również to, by Centra zatrudniały tzw. asystentów zdrowienia, czyli osoby, które same doświadczyły kryzysu i skończyły specjalne szkolenie oraz odbyły staż w szpitalu.

"Umiejętności takich osób są nieocenione. Poprzez to, że sami mieli problemy ze zdrowiem psychicznym i przeszli drogę leczenia, mogą teraz służyć swoją wiedzą innymi potrzebującym" - napisała gazeta.

Klaudia Torchała

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum