Astma: wziewne leki steroidowe = większe ryzyko wyższego poziomu kropidlaka w płucach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2018 10:27

Wziewne leki steroidowe stosowane u osób z ostrą astmą mają związek z 10-krotnie większym prawdopodobieństwem występowania w płucach podwyższonego poziomu kropidlaka, grzyba z rodzaju Aspergillus - informuje "Journal of Allergy and Clinical Immunology".

Alergia na obecność kropidlaka w płucach występuje u około 40 proc. osób cierpiących na ostrą astmę Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy z University of Manchester badali drogi oddechowe 48 osób cierpiących na umiarkowaną i ostrą astmę oraz 10 zdrowych ochotników. U osób z ostrą astmą i alergią, które przyjmowały kortykosteroidy wziewne zaobserwowano wyższy poziom kropidlaka. Poziom ten zmniejszał się po zastosowaniu leków przeciwgrzybicznych.

Alergia na obecność kropidlaka w płucach występuje u około 40 proc. osób cierpiących na ostrą astmę. Grzyb kumuluje się w gęstym śluzie zalegającym w drogach oddechowych, gdzie chroniony jest przed działaniem naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

- Zakażenie i reakcja alergiczna na kropidlaka są zazwyczaj uleczalne. Nasze obserwacje pomagają jednak wyjaśnić, dlaczego u niektórych pacjentów z astmą objawy utrzymują się mimo stosowania leków steroidowych - mówi dr Paul Bowyer, autor analizy.

- Stosowanie leków steroidowych w celu złagodzenia objawów astmy nie stwarza niebezpieczeństwa. Wnioski płynące z tych badań powinny być jednak wzięte pod uwagę przez lekarzy, którzy mogą rozważyć włączenie dodatkowego leczenia u osób z alergią na ten rodzaj grzyba, aby skuteczniej pomóc pacjentom z trudnymi do zniwelowania objawami - dodaje badacz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum