Astma i alergia nie przeszkodziły sportowcom w zdobywaniu olimpijskich medali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2009 15:58

- Odsetek astmatyków i alergików wśród wyczynowych sportowców - w tym złotych medalistów - jest wyższy niż w całej populacji - wynika z największych jak dotąd badań występowania astmy i alergii wśród sportowców: "One World, One Dream", przeprowadzonych z okazji olimpiady w Pekinie (2008).

Wyniki badań zostały przedstawione podczas zakończonego w środę (10 czerwca) w Warszawie XXVIII Kongresu Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej.

Na pomysł przeprowadzenia badań wpadli specjaliści z Norwegii, którzy obawiali się, że zanieczyszczone powietrze Pekinu może spowodować problemy u cierpiących na astmę i choroby alergiczne sportowców. Do norweskiego projektu przyłączyli się naukowcy z innych krajów Europy – Polacy, Duńczycy, Finowie, Niemcy, Grecy, Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy. Przebadano ponad 1600 osób.

Prowadzone były zarówno badania ankietowe, jak i szereg testów klinicznych. "Chodziło o sprawdzenie, jak często występuje astma oraz choroby alergiczne wśród najlepszych zawodników, jak również określenie najskuteczniejszych sposobów ich leczenia. Istotne też było opracowanie zaleceń, które pozwoliłyby uniknąć podejrzeń o doping" - mówił doktor Kai-Hakon Carlsen z Norwegii.

U sportowców mierzone były parametry oddechowe, sprawdzano reakcje na alergeny i obecność specyficznych markerów we krwi.

Badania wykazały objawy uczulenia aż u 56,5 proc. sportowców. Jak się okazało, astma i alergia były u wielu pacjentów nierozpoznane - wśród reprezentantów Polski objawy astmy występowały nawet cztery razy częściej, niż by to wynikało z wcześniejszych diagnoz lekarzy, a alergie - dwa razy częściej. Szczególnie częste były one w dyscyplinach wymagających dużej wytrzymałości.

Polska zdobyła w Pekinie trzy złote medale, sześć srebrnych i jeden brązowy. – Wśród sześciu zawodników nagrodzonych złotem (część tych medali zdobyliśmy w konkurencjach zespołowych) było dwóch astmatyków, wśród sześciu srebrnych – jeden – mówił prof. Marek Kowalski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Statystycznie rzecz biorąc, można by wręcz mówić o związku miedzy astmą a złotym medalem – żartował. Z profesorem Kowalskim współpracowali dr Andrzej Jurczyk, dr Hubert Krzysztofiak i dr Marcin Kurowski.

Choć wyczynowy sport może sprzyjać astmie i alergii, nie należy rezygnować z ćwiczeń fizycznych. – Ci, którzy nie poświęcają czasu na ćwiczenia fizyczne, będą musieli go poświęcić na walkę z chorobę – przypomniał podczas konferencji słowa XIX-wiecznego hrabiego Derby, doktor Carlsen. (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum