Astma coraz groźniejsza dla Polaków

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2009 12:07

40 proc. Polaków cierpi na różne postacie uczuleń: aż 9 mln ma alergiczny katar, a ponad 5,5 mln objawy astmy - wynika z opracowywanego właśnie międzynarodowego badania Epidemiologia Chorób Alergicznych.

– Jesteśmy pod tym względem w niechlubnej światowej czołówce - mówi Dziennikowi prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który w ciągu ostatnich trzech lat przebadał ponad 22,5 tys. osób.

Szczególnie alarmujące są dane dotyczące najmłodszych Polaków: prawie co drugi cierpi na nieżyt górnych dróg oddechowych. W ostatnich latach znacznie zwiększyła się również zachorowalność dzieci i młodzieży na astmę.

– Polacy się nie leczą. Na występowanie alergii nie mamy większego wpływu, to oznaka rozwoju cywilizacyjnego. Ale możemy odpowiednio wcześnie reagować, by zahamować postęp choroby - podkreśla prof. Samoliński.

Zaledwie 15 proc. chorych zdaje sobie sprawę ze swojego uczulenia, a z astmą walczy tylko co trzecia osoba cierpiąca na tę chorobę. A uczula nas prawie wszystko: pyłki traw, drzew i kwiatów, sierść zwierząt, kurz, pleśń, a także coraz częściej pokarmy.

Tymczasem wiedza lekarzy pierwszego kontaktu jest, delikatnie mówiąc, niewystarczająca – przyznaje prof. Maciej Kaczmarski z AM w Białymstoku, do którego regularnie trafiają pacjenci, którzy latami byli leczeni na inne choroby.

Zdaniem prof. Jerzego Kruszewskiego, krajowego konsultanta wd. alergologii, nie zawsze wynika to z braku wiedzy medyków. To także wina polskiego systemu zdrowia, który nie daje lekarzowi czasu na rozmowę z pacjentem. Poza tym alergologia jest niedofinansowana przez państwo. Eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alarmują, że problem jest bagatelizowany.

–  Nigdy nie powstał żaden rządowy program profilaktyki i diagnostyki, rządzący wolą skupić się na chorobach śmiertelnych - mówi prof. Samoliński. – Tymczasem nieleczona alergia może przekształcić się w astmę, a ta w obturacyjną chorobę płuc, która może skończyć się śmiercią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum