×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Astma: wytyczne dla diagnostyki i leczenia. Opracowali je wspólnie eksperci kilku organizacji

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe14 maja 2023 08:00Aktualizacja: 15 maja 2023 06:45

Dzięki współpracy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycy Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc oraz Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej powstały Nowe standardy diagnostyki i leczenia astmy u dzieci i dorosłych.

Astma: wytyczne dla diagnostyki i leczenia. Opracowali je wspólnie eksperci kilku organizacji
Opracowano nowe wytyczne diagnostyki i leczenia astmy. Fot. Adobestock
  • Dzięki konsolidacji sił i współpracy ekspertów-lekarzy z czterech towarzystw naukowych, opracowane zostały nowe standardy diagnostyki i leczenia astmy u dzieci i dorosłych
  • To zbiór wytycznych i zaleceń, którego celem jest zoptymalizowanie opieki nad chorymi z astmą oskrzelową. Inicjatorem powstania standardów jest Koalicja na rzecz Leczenia Astmy
  • Brak standardów postępowania w zakresie rozpoznania i wykonywania badań dodatkowych u pacjentów z podejrzeniem astmy oskrzelowej był dotychczas jednym z wąskich gardeł, z jakim mierzyli się m.in. lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Przewlekła choroba układu oddechowego

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęściej występujących, przewlekłych chorób układu oddechowego. Jak podają statystyki ponad 4 mln Polaków ma jej objawy, a jedynie 2,2 mln z nich jest leczona, często w nieprawidłowy sposób.

Z uwagi na wysoki wskaźnik zachorowalności astma staje się chorobą społeczną, przy czym jako choroba przewlekła, towarzysząca choremu przez całe życie, stanowi istotne obciążenie dla niego, jego rodziny, jak i dla systemów opieki zdrowotnej. Niestety proces diagnostyczny – od pojawienia się pierwszych objawów do rozpoznania - trwa nawet 7 lat.

Opracowany przez sygnatariuszy Koalicji na rzecz Leczenia Astmy i wydany w 2021 roku przez Uczelnię Łazarskiego raport „Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej” jako jeden z deficytów w ścieżce diagnozowania i leczenia osób z astmą oskrzelową wskazał brak jasnych standardów będących wsparciem m.in. dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Współpraca nad wytycznymi czterech towarzystw

Dzięki współpracy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycy Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc oraz Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej powstały Nowe standardy diagnostyki i leczenia astmy u dzieci i dorosłych, precyzujące zasady rozpoznania astmy, badań wspierających diagnostykę, rozpoczęcia i prowadzenia leczenia, jak również postępowania w sytuacji zaostrzenia astmy czy podejrzenia astmy ciężkiej.

Standardy opracowane zostały w podziale na trzy grupy wiekowe: poniżej 6 roku życia, od 6 do 11 lat oraz u dorosłych.  

-  W gronie sygnatariuszy Koalicji na rzecz Leczenia Astmy od dłuższego czasu dyskutowaliśmy o konieczności stworzenia standardów systematyzujących i przede wszystkim w klarowny sposób opisujący ścieżkę, przez jaką m.in. lekarz pierwszego kontaktu powinien przeprowadzić osobę z podejrzeniem astmy. Jak pokazują statystyki czas związany z postawieniem trafnej diagnozy dotychczas był piętą Achillesa w całym procesie leczenia osób z astmą – mówi prof. Marek Kulus, przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy – Wierzymy, że opracowane przez nas standardy będą silnym wsparciem dla lekarzy, a przede wszystkim dla lekarzy POZ – dodaje prof. Kulus.

Przeprowadzana obecnie reforma POZ była dodatkowym przyczynkiem do zainicjowania prac nad standardami.

Drogowskazy ułatwiające diagnozę i leczenie

Wzmocnienie roli POZ w diagnozowaniu i leczeniu m.in. chorób alergicznych takich jak astma, nałożyło na ekspertów towarzystwa obowiązek wdrożenia działań edukacyjnych skierowanych do lekarzy pierwszego kontaktu.

- Mamy świadomość mnogości zadań i odpowiedzialności jakie są im przypisane. Stąd opracowane proste standardy postępowania, które mamy nadzieję będą drogowskazami ułatwiającymi pełną weryfikację podejrzenia choroby, rozpoznanie i wdrożenie optymalnej terapii. Kompleksowość tych materiałów daje nam poczucie, że bez względu na wiek pacjenta uda się postawić prawidłowe rozpoznanie i osiągnąć dobrą kontrolę astmy – mówi prof. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Autorami Nowych standardów diagnostyki i leczenia astmy u dzieci i dorosłych są (kolejność alfabetyczna): prof. Adam Barczyk, prof. Anna Bręborowicz, prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. Zbigniew Doniec, prof. Andrzej Emeryk, prof. Marek Kulus, prof. Piotr Kuna, prof. Maciej Kupczyk, prof. Paweł Majak, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Henryk Mazurek, prof. Rafał Pawliczak oraz prof. Paweł Śliwiński.

Standardy dostępne są na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze