Aspiryna może obniżyć ryzyko raka żołądka?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2009 11:30

Trwające siedem lat badania nad wpływem aspiryny na raka żołądka objęły 311 115 osób. Okazało się, że ludzie przyjmujący aspirynę w ciągu minionego roku znacznie rzadziej chorowali na raka środkowej i dolnej części żołądka.

Jak informuje British Journal of Cancer, aspirynę przyjmowała regularnie co czwarta osoba biorąca udział w badaniach; pozostałe 10 procent brało inne niesterydowe środki przeciwzapalne (na przykład ibuprofen). Także w tym przypadku zaobserwowano zmniejszenie częstości zachorowań na raka trzonu i dolnej części żołądka o 1/3.

Natomiast wbrew wynikom wcześniejszych badań nie wykazano, by aspiryna chroniła przed rakiem górnej części żołądka (wpustu) czy przełyku.

Od dawna wiadomo, że regularne przyjmowanie aspiryny obniża ryzyko raka jelita grubego oraz zawału serca, jednak z drugiej strony częściej występują wówczas wrzody żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Komentujący wyniki badań specjaliści uważają, że na razie za wcześnie by zalecać profilaktyczne przyjmowania aspiryny dla zapobiegania rakowi żołądka - potrzebne są dalsze badania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum