Arłukowicz: 3 osoby nadal w stanie ciężkim po katastrofie kolejowej

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2012 19:06

Trzy osoby ranne w katastrofie kolejowej w okolicach miejscowości Szczekociny są nadal w stanie ciężkim - poinformował w niedzielę wieczorem (4 marca) na konferencji prasowej minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Jak informował Arłukowicz, w akcji ratowniczej w związku z katastrofą kolejową brało udział w sumie 49 zespołów w ratowniczych, oraz 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - jeden z bazy we Wrocławiu i jeden z Warszawy. W pierwszym etapie akcji do szpitali trafiło 60 pacjentów.

- Według informacji z godziny 17, uzyskanych od wojewody śląskiego, w szpitalach jeszcze przebywa 51 osób - mówił Bartosz Arłukowicz. Dodał, że pacjenci poszkodowani w katastrofie trafili do 15 szpital. Potem do kolejnych dwóch sami zgłosili się poszkodowani na badania diagonostyczne.

Arłukowicz poinformował, że w przypadku trzech pacjentów ich stan określa się jako ciężki. Ośmiu pacjentów znajduje się w stanie średnim. W 16 przypadkach można mówić o stanie stabilnym. Minister dodał, że hospitalizacji wymagali m. in. czterej obywatele Ukrainy, dwaj obywatele Mołdawii i jeden obywatel Czech.

Minister zdrowia mówił, że resorty zdrowia, transportu i spraw wewnętrznych podzieliły się kompetencjami, żeby nie dublować działań.

- Ja zajmowałem sie pomocą pacjentom w szpitalach. Nie doszło do żadnej sytuacji, kiedy pomoc nie została udzielna z powodów technicznych, merytorycznych, czy sprzętowych - zapewniał Arłukowicz.

Minister dziękował zespołom lekarsko-pielęgnierskim, jednocześnie składając gratulacje z powodu niesienia szybkiej i skutecznej pomocy ciężko rannym. Zaznaczył, że nie zabrakło krwi - Regionalne Centra Krwiodawstwa dysponowały odpowiednią ilością krwi.

Minister podkreślał także, że czas dojazdu zespołów ratowniczych do poszkodowanych w katastrofie był bardzo krótki.

- Godne podkreślenia jest umiejętne kierowanie pacjentów do różnych szpitali, co pozwoliło na ich natychmaistowe przyjmowanie - mówił Bartosz Arłukowicz. Jak poinformwał obcenie w szpitalach są głównie pacjenci z obrażeniami wielnarządowami. Według ministra, w przypadku większosći pacjentów rokowania są dobre.

- W kilku przypadkach sytuacja jest trudna i będzie wymagała podjęcia skomplikowanych procedur medycznych, co dzieje się także w tej chwili bez żadnych przeszkód - mówi Arłukowicz. Dodał, że wkrótce pacjenci będą wymagali wzmożonej opieki psychologiucznej.

W sobotę (3 marca) wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia czołowo zderzyły się pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum