Argentyna: od 25 lat radio pomaga osobom z chorobami psychicznymi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2017 08:51

Od 25 lat, co sobotę o godz. 14.00, Radio La Colifata 100,3 FM nadaje prosto ze szpitala psychiatrycznego El Borda w Buenos Aires.

Argentyna: od 25 lat radio pomaga osobom z chorobami psychicznymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z tych, którzy udzielają się w radiu i opuszczają szpital, tylko 1 na 10 ponownie do niego wraca (dla porównania w szpitalnych statystykach średnio wraca 4 na 10 wypisanych). Przez dwie dekady korytarze szpitala opustoszały. Dawniej pacjentów było 3 tysiące. Dziś jest ich około 400.

Jak tłumaczy jeden z pacjentów, radio jest jak pójście do kościoła, gdzie można przynieść swoje problemy. Dziś Radio Świr szpitala psychiatrycznego El Borda ma swoją ekipę radiowców, psychologów. Ale w 1991 roku nie miało nawet anteny. Kiedy zainstalowano pierwszą, radio było słychać w promieniu 200 metrów, ale to wystarczyło, aby w 1996 roku posypały się ważne krajowe nagrody dla pierwszego na świecie "radia z psychiatryka" - przypomina Gazeta Wyborcza.

Teraz stacja nadaje przez internet 24 godziny na dobę i co tydzień na żywo z El Borda. Na Facebooku ma 170 tysięcy fanów, a na świecie – dziesiątki, jeśli nie setki inicjatyw na jej wzór (m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwecji, Meksyku, Brazylii).

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze