×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Arcybiskup Nowak ostro o in vitro: to morderstwo i manipulacja

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia19 stycznia 2012 12:11

Arcybiskup senior Stanisław Nowak poświęcił uruchomioną przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej poradnię naprotechnologii. Podkreślał, że Kościół nigdy nie zaakceptuje metody in vitro.

Arcybiskup Nowak ostro o in vitro: to morderstwo i manipulacja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak relacjonuje portal gazeta.pl, abp Nowak oceniał decyzję władz Częstochowy o przeznaczeniu 110 tys. zł na dofinansowanie zabiegów in vitro.
- W gruncie rzeczy to przecież marnowanie, zabijanie ludzkich istnień. Niegodne człowieka poczęcie, dobór nasienia. Co to za metoda? Co to za moralność? Morderstwo i manipulacja! - mówił arcybiskup.

Przypomnijmy, że Poradnię Rozpoznawania Płodności uruchomił we wtorek (17 stycznia) Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy parafii św. Wojciecha. Bezdzietne małżeństwa dowiedzą się w niej jak zajść w ciążę z wykorzystaniem technik naprotechnologii, czyli naturalnej metody planowania rodziny.

- Naprotechnologia to metoda bezpieczna, tania, a nade wszystko, co interesuje mnie, jako dyrektora diecezjalnej Caritas, zgodna z nauką Kościoła, z sumieniem człowieka. Dlatego powstał pomysł, aby wyjść naprzeciw tym wszystkim parom, które nie mogą mieć dzieci - powiedział ks. Stanisław Iłczyk, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Organizatorzy poradni przekonują, że wyniki innych placówek stosujących naprotechnologię są bardzo zadowalające. Małżeństwa w częstochowskiej Poradni Rozpoznawania Płodności będzie przyjmowała instruktorka w dziedzinie naprotechnologii. Jeśli uzna, że konieczna jest konsultacja z lekarzem lub psychologiem, para zostanie wysłana do takiego specjalisty.

Przeciwstawianie naprotechnologii metodzie in vitro w leczeniu niepłodności budzi sprzeciw wielu środowisk medycznych. Lekarze podkreślają, że w niektórych sytuacjach - np. gdy kobieta ma nieodwracalnie uszkodzone jajowody albo w przypadku uszkodzenia nabłonka plemnikotwórczego u mężczyzn - techniki stosowane w naprotechnologii nie pomogą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze