Arcybiskup Nowak ostro o in vitro: to morderstwo i manipulacja

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 12:11

Arcybiskup senior Stanisław Nowak poświęcił uruchomioną przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej poradnię naprotechnologii. Podkreślał, że Kościół nigdy nie zaakceptuje metody in vitro.

Jak relacjonuje portal gazeta.pl, abp Nowak oceniał decyzję władz Częstochowy o przeznaczeniu 110 tys. zł na dofinansowanie zabiegów in vitro.
- W gruncie rzeczy to przecież marnowanie, zabijanie ludzkich istnień. Niegodne człowieka poczęcie, dobór nasienia. Co to za metoda? Co to za moralność? Morderstwo i manipulacja! - mówił arcybiskup.

Przypomnijmy, że Poradnię Rozpoznawania Płodności uruchomił we wtorek (17 stycznia) Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy parafii św. Wojciecha. Bezdzietne małżeństwa dowiedzą się w niej jak zajść w ciążę z wykorzystaniem technik naprotechnologii, czyli naturalnej metody planowania rodziny.

- Naprotechnologia to metoda bezpieczna, tania, a nade wszystko, co interesuje mnie, jako dyrektora diecezjalnej Caritas, zgodna z nauką Kościoła, z sumieniem człowieka. Dlatego powstał pomysł, aby wyjść naprzeciw tym wszystkim parom, które nie mogą mieć dzieci - powiedział ks. Stanisław Iłczyk, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Organizatorzy poradni przekonują, że wyniki innych placówek stosujących naprotechnologię są bardzo zadowalające. Małżeństwa w częstochowskiej Poradni Rozpoznawania Płodności będzie przyjmowała instruktorka w dziedzinie naprotechnologii. Jeśli uzna, że konieczna jest konsultacja z lekarzem lub psychologiem, para zostanie wysłana do takiego specjalisty.

Przeciwstawianie naprotechnologii metodzie in vitro w leczeniu niepłodności budzi sprzeciw wielu środowisk medycznych. Lekarze podkreślają, że w niektórych sytuacjach - np. gdy kobieta ma nieodwracalnie uszkodzone jajowody albo w przypadku uszkodzenia nabłonka plemnikotwórczego u mężczyzn - techniki stosowane w naprotechnologii nie pomogą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum