Arabowie znad Zatoki Perskiej chorują na schorzenia genetyczne i cukrzycę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 09:26

Mieszkańcy krajów Zatoki Perskiej są coraz bardziej otyli, chorują na cukrzycę i nadciśnienie, a także choroby genetyczne.

W Arabii Saudyjskiej dwie trzecie wszystkich małżeństw zawieranych jest między kuzynostwem, w Emiratach ponad 50 proc., a w całym świecie arabskim –  średnio 40 proc. Tymczasem światowi eksperci alarmują, że uparcie kultywowana w krajach arabskich tradycja zawierania małżeństw w obrębie jednej rodziny to ogromne zagrożenie dla przyszłości Arabów, cierpiących masowo na schorzenia genetyczne.

We wrześniu 2009 r. dubajskie centrum badań nad arabskim genomem (CAGS) opublikowało rezultaty badań, z których wynika, że w krajach Zatoki Perskiej schorzenia genetyczne występują wyjątkowo często. Tylko w Bahrajnie, Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieje ponad 200 różnych chorób genetycznych, a we wszystkich krajach arabskich aż 906.

W krajach Zatoki rozmiary epidemii osiągają takie choroby jak niedokrwistość, ślepota czy zespół Downa, na które choruje średnio 100 na 100 tys. osób. W Arabii Saudyjskiej aż 80 dzieci na 1 tys. rodzi się z zespołem Downa, w pozostałych krajach Zatoki niewiele mniej. Dla porównania, we Francji to tylko 39 na 1 tys. Arabia Saudyjska jest drugim krajem na świecie pod względem największej liczby wszystkich chorób genetycznych.

Rozmiary epidemii osiągają też otyłość i cukrzyca. Opływający w petrodolary mieszkańcy krajów Zatoki wszędzie jeżdżą samochodami, latem średnia temperatura sięga tu 40 stopni, więc spacer jest wykluczony. Do ulubionych dań serwowanych przy każdej okazji należy ryż z baraniną, obficie okraszony tłuszczem. Wyjątkowo kaloryczne są też arabskie słodycze.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów nad Otyłością Katar jest na szóstym miejscu w świecie pod względem otyłości. Miejscowi specjaliści od zdrowia przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat otyłych będzie 73 proc. Katarek i 69 proc. Katarczyków. Według Międzynarodowej Federacji Cukrzyków Katar plasuje się na piątym miejscu pod względem liczby cukrzyków.

Więcej na: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum