Aptekarze i farmaceuci są w grupie zero, ale nadal czekają na szczepienia

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2021 14:22

W zachodniej części Małopolski jest problem z zaszczepieniem przeciw COVID-19 osób z tzw. grupy zero. Aptekarze, farmaceuci, pracownicy firm transportujących leki czy dziennych domów opieki wciąż czekają na swoją kolej.

Aptekarze i farmaceuci są w grupie zero, ale nadal czekają na szczepienia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Etap "0" narodowego programu szczepień zaczął się 27 grudnia 2020 roku. Jak wyjaśnia jedna z oświęcimskich farmaceutek, pomimo zgłoszenia pracowników w terminie, dotąd nikt nie został zaszczepiony - pisze Gazeta Krakowska.

Problemy z zaszczepieniem zgłaszają aptekarze z Oświęcimia, Kęt, Brzeszcz czy Chełmka, a także innych powiatów Małopolski. W tej samej sytuacji są pracownicy innych placówek, którzy także zostali zakwalifikowani do grupy "0". Mowa tu chociażby o pielęgniarkach i innych pracownikach dziennych domów pomocy.

Problemem okazują się zbyt małe dostawy szczepionek do tzw. szpitali węzłowych, które prowadzą akcje szczepień grupy "0". Obecnie otrzymują ich tyle, ile jest potrzebnych do podania drugiej dawki osobom już raz zaszczepionym.

Małopolski Urząd Wojewódzki tłumaczy, że trudności w zaszczepieniu pozostałych osób z grupy "0" uda się zlikwidować, jeśli zostanie zwiększona dostawa szczepionek. Ta uzależniona jest jednak od terminów produkcji i dostaw szczepionek przez producentów.

Argument ten nie przekonuje wielu farmaceutów. Podkreślają oni, że liczy się także organizacja, a ta szwankuje. - Skoro przyjęto, że jest grupa "0" to trzeba było ją zaszczepić do końca - twierdzą.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum