Aplikacja internetowa ułatwia kontrolę astmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2013 19:49

Prosta i bezpłatna aplikacja internetowa MojaAstma, która angażuje pacjenta z astmą w terapię i zwiększa kontrolę nad nią, jest już dostępna w Polsce - poinformowano w piątek (11 stycznia) na spotkaniu prasowym w Warszawie.

Aplikacja internetowa ułatwia kontrolę astmy

Można z niej korzystać poprzez jakiekolwiek urządzenie z dostępem do internetu. Możliwe jest też pobranie aplikacji na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android, iPhony i iPady.

- Jest to nowy program dla chorych na astmę, którzy chcą czuć się lepiej. Mamy dowody na to (z danych zebranych w brytyjskiej wersji programu - PAP), że korzystanie z tej strony autentycznie przekłada się na poprawę stanu zdrowia pacjentów  - powiedział prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wyjaśnił, że w programie MojaAstma wykorzystano nowoczesne technologie, gdyż większość chorych na astmę to ludzie młodzi, którzy chętnie zaglądają do internetu.

Aplikacja ma pomóc pacjentom m.in. lepiej przestrzegać zaleceń lekarskich odnośnie regularnego stosowania wziewnych leków steroidowych, będących standardem w terapii astmy.

Jak podkreślił prof. Kuna, regularne, codzienne stosowanie tych preparatów pozwala nie tylko zapobiec uciążliwym objawom astmy, jak kaszel i świszczący oddech, ale też zaostrzeniom choroby wymagającym hospitalizacji oraz jej odległym skutkom. Specjalista przypomniał, że chorzy na astmę, którzy stosują leki steroidowe, mają pięć razy niższe ryzyko zawału serca niż ci, którzy ich nie stosują.

Dzięki programowi MojaAstma pacjenci mogą codziennie kontrolować swój stan zdrowia i skuteczność terapii. Z pomocą przychodzi im Test Kontroli Astmy, który składa się z pięciu prostych punktowanych pytań. Jeśli chory uzyskuje co najmniej 20 punktów to oznacza, że astma jest dobrze kontrolowana.

- Jeśli punktów jest mało to znak, że dzieje się coś złego. Wtedy pacjent może zadzwonić do lekarza prowadzącego i skonsultować się z nim - wyjaśnił prof. Kuna, który jest jednym z ekspertów odpowiedzialnych za stworzenie polskiej wersji programu i nadzoruje jego wdrażanie.

Strona oferuje również wiele praktycznych i przydatnych informacji, np. czy mając astmę można się napić piwa, czy choroba ma wpływ na życie seksualne, jak się odżywiać - tłumaczył specjalista.

Jak zaznaczył prof. Kuna, wprowadzanie takich prostych narzędzi pozwalających lepiej kontrolować astmę jest bardzo ważne. Z badań wynika bowiem, że większość pacjentów nie uzyskuje celów terapeutycznych. Duże badanie europejskie przeprowadzone wśród 10 tys. chorych na astmę, które opublikowano w 2010 r. na łamach pisma "European Respiratory Review", wykazało, że dotyczy to nawet 70 proc. pacjentów.

Potwierdzają to również dane zebrane dotychczas w brytyjskiej wersji programu MojaAstma. Aż 76 proc. pacjentów, którzy zaczęli z niego korzystać przyznało, że ma dolegliwości związane z chorobą.

- Tymczasem w dobrze leczonej astmie pacjent nie powinien mieć objawów (np. nie powinien się budzić w nocy z powodu duszności - PAP) i powinien móc prowadzić normalne aktywne życie - tłumaczył prof. Kuna.

Program MojaAstma został opracowany przez firmę GlaxoSmithKline przy współpracy specjalistów brytyjskich i polskich. Jest przeznaczony dla wszystkich chorych na astmę, którzy ukończyli 12 lat.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum