Apel centrów krwiodawstwa o oddawanie krwi: latem jej dramatycznie brakuje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2018 08:50

Służby medyczne alarmują. Brakuje nie tylko najrzadszych grup krwi, ale także tych najpopularniejszych - podaje we wtorek (10 lipca) "Rzeczpospolita".

W wakacje najbardziej przydaje się krew grup o RhD+ i ARhD+. Fot. Archiwum

Latem wypadków jest więcej, ale krwi mniej. Regionalne stacje krwiodawstwa robią wszystko, aby jej nie zabrakło. Ale i tak szpitale przesuwają zaplanowane operacje - czytamy w "Rz".

W poniedziałek w Warszawie stany bardzo niskich zapasów dotyczyły grup Rh+ i A Rh-. Podobnie było we Wrocławiu i Krakowie. W Gdańsku stan bardzo niski dotyczył grupy ARhD+, a niski ABRhD-, BRhD- i ARhD-.

- W okresie wakacyjnym zwykle obserwujemy spadek liczby dawców odwiedzających centrum krwiodawstwa. Studenci i uczniowie wyjeżdżają z miasta, a dla naszego centrum to bardzo duża liczba dawców. Z drugiej strony więcej osób podróżuje, co wiąże się z większą liczbą wypadków - mówi Adrian Franc z wrocławskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W społeczeństwie najrzadsze są grupy ujemne krwi i to właśnie z ich niedoborem stacje zmagają się najczęściej - przypomina dziennik.

- Ale w wakacje przydaje się krew grup o RhD+ i ARhD+. Mimo że są to najpopularniejsze grupy krwi, najwięcej jest też osób w szpitalach, które ich potrzebują - przyznaje lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora RCKiK w Gdańsku ds. medycznych.

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek między 18., a 65 rokiem życia, który nie przyjmuje innych leków niż suplementy diety i środki antykoncepcyjne. Dawca musi ważyć więcej niż 50 kg. Taka osoba nie może też w ciągu ostatnich sześciu miesięcy mieć wykonanej akupunktury, tatuażu czy przekucia uszu, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) ani przetaczania krwi. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum