Antydepresanty u dzieci mało skuteczne i niebezpieczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2016 12:59

Większość antydepresantów jest mało skuteczna w leczeniu ciężkiej depresji u dzieci i nastolatków, a niektóre mogą być wręcz niebezpieczne - wynika z badań opublikowanych przez Lancet.

Antydepresanty u dzieci mało skuteczne i niebezpieczne. Fot. Archiwum

W leczeniu ciężkiej depresji u dzieci w pierwszej kolejności powinna być stosowana terapia kognitywno-behawioralna. Jednak w Stanach Zjednoczonych coraz częściej sięga się po antydepresanty. Z badań opublikowanych na początku 2016 r. wynika, że wśród osób do 19. roku życia w latach 2005-2012 odsetek tych, którzy zażywają antydepresanty, zwiększył się z 1,3 proc. do 1,6 proc.

W 2004 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) opublikowała ostrzeżenie, że niektóre leki przeciwdepresyjne u dzieci i nastolatków mogą zwiększać ryzyko targnięcia się na własne życie.

Najnowsze badania jeszcze bardziej wzmacniają te niepokojące doniesienia. Główna ich autorka dr Andrea Cipriani z University of Oxford w Wielkiej Brytanii twierdzi, że przeanalizowano 34 badania, jakie ukazały się do maja 2015 r. i objęto nimi ponad 5,2 tys. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat.

Ta metaanaliza wykazała, że w leczeniu najmłodszych pacjentów jedynie w przypadku stosowania fluoksetyny korzyści przewyższają ryzyko, zarówno jeśli chodzi o skuteczność, jak i działania uboczne. Inny antydepresant nortryptlina okazał się mało efektywny w leczeniu ciężkiej depresji. Z kolei imipramina, wenlafaksyna i duloksetyna są słabo tolerowane.

Wenlafaksyna może na dodatek zwiększać ryzyko myśli i prób samobójczych. Nie wiadomo, jak jest w przypadku pozostałych tych leków, gdyż badacze zastrzegają, że nie byli w stanie ustalić poziomu tego zagrożenia.

- Poza fluoksetyną pozostałe antydepresanty wykazują zbyt mało korzyści w porównaniu do ryzyka, jakie mogą powodować w leczeniu ciężkiej depresji u dzieci i nastolatków - podkreśla współautor badań prof. Peng Xie ze szpitala uniwersyteckiego w Chongqing w Chinach.

W USA na ciężką depresję cierpi 2,8 proc. dzieci w wieku 6-12 lat oraz 5,6 proc. nastolatków od 12. do 18. roku życia. Jej objawem mogą być zaburzenia nastroju, brak apetytu, nerwowość, płaczliwość, niska samoocena oraz myśli samobójcze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum