Andrusiewicz: w szpitalach szczyt hospitalizacji z powodu Covid-19

Autor: PAP, PW/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2021 11:09

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz pytany o III falę epidemii Covid-10 powiedział, że "światełkiem na razie jeszcze migoczącym, jest delikatny spadek liczby wyjazdów karetek pogotowia w ostatnich dniach".

Andrusiewicz: w szpitalach szczyt hospitalizacji z powodu Covid-19
Andrusiewicz: w szpitalach szczyt hospitalizacji . Fot. TT/MZ
  • Andrusiewicz: - Mamy delikatne zejście ze szczytu zakażeń i chcielibyśmy, żeby ten trend się utrzymał
  • Za tendencją spadkową zachorowań podąża tendencja wzrostowa liczby hospitalowanych
  • "W szpitalach szczyt III fali właśnie się przetacza - to jest bardzo niebezpieczne dla polskiej służby zdrowia"

Rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji odniósł się do czwartkowych danych o nowych zakażeniach na koronawirusa, które wyniosły 27 887 nowych przypadków, a zmarły 954 osoby.

"Przy ponad 111 tys. testów, czyli przy bardzo dużej skali testowania w Polsce, mamy niecałe 28 tys. zakażeń i to jest rzeczywisty obraz, jak wygląda III fala epidemiczna w Polsce" - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik: delikatne zejście ze szczytu zakażeń

- Mamy delikatne zejście ze szczytu i chcielibyśmy, żeby ten trend się utrzymał - dodał. -To zależy tylko od nas, jak zachowamy się w najbliższych dniach, bo ta tendencja spadkowa utrzymuje się kilku dni - mówił.

Podkreślał przy tym, że za tendencją spadkową zachorowań podąża tendencja wzrostowa liczby hospitalowanych.

- Mimo że dzisiaj mamy spadek delikatny obłożenia łóżek szpitalnych, bo dzisiaj to obłożenie wzrosło nam na poziomie 170 łóżek, co jak na ostatnie dni, biorąc pod uwagę, że mieliśmy wzrosty rzędu 1100, 900 czy 1000 dodatkowych hospitalizacji, jest to liczba nieduża - mówił.

- To jednak oznacza, że w polskich szpitalach szczyt III fali właśnie się przetacza - to jest bardzo niebezpieczne dla polskiej służby zdrowia, to jest bardzo niebezpieczne dla nas jako dla społeczeństwa, dlatego musimy o siebie dbać w tych dniach - zaznaczył Andrusiewicz.

Śląsk i w Małopolska na granicy wydolności ochrony zdrowia

Rzecznik mówił też o sytuacji na Śląsku, gdzie bliska jest granica obłożenia łóżek szpitalnych, i w Małopolsce, która ma problem respiratowy.

- Nie jest to jeszcze granica wydolności, ale oczywiście przygotowywane są wszelkie możliwości relokacji pacjentów - powiedział i poinformował, że trwa spotkanie z wojewodami w tej sprawie. 

- Światełkiem, na razie jeszcze migoczącym, jest delikatny spadek liczby wyjazdów karetek pogotowia w ostatnich dniach, bo za ostatnią dobę mamy tych wyjazdów na poziomie 10,2 tys., a mieliśmy już w granicach 11,5 tys. - poinformował Andrusiewicz.

Dodał jednak od razu: - Nadal jesteśmy daleko od średniej, która występowała, kiedy nie mieliśmy III fali epidemii, czyli poziomu 8-9 tys. wyjazdów  - poinformował Andrusiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum