Andrusiewicz: pacjenci najpierw trafiają do szpitali standardowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 15:43

Gdy są miejsca w szpitalach standardowych, pacjenci najpierw kierowani są tam, a nie do szpitali tymczasowych. Jeśli będzie potrzeba kierowania do nich większej liczby pacjentów w stanie ciężkim, będą tam kierowani – powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz: pacjenci najpierw trafiają do szpitali standardowych
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Dziennikarze pytali Andrusiewicza podczas poniedziałkowej (16 listopada) konferencji prasowej m.in. o to, jak to jest, że pacjenci nie mogą się dostać do szpitali, a szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym świeci pustkami.

Rzecznik MZ odpowiedział, że rząd tworzy "bufor łóżkowy" w szpitalach tymczasowych Obecnie jest to 338 dodatkowych łóżek w dwóch placówkach - w Krakowie i w Warszawie.

- Mamy zajętych 65 łóżek. Pamiętajmy, że w tym okresie, w którym pacjenci mogą jeszcze trafiać na normalne oddziały covidowe w szpitalach standardowych, to w pierwszej chwili są tam właśnie kierowani do oceny stanu zdrowia - tłumaczył.

Powołał się na przypadek pacjenta skierowanego najpierw do szpitala MSWiA, a następnie uznanego za nieciężki przypadek COVID-19 i skierowanego do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

- Nieprawdą jest, że nie kierujemy tam osób. Kierujemy tam pacjentów w stanie lżejszym, którzy wymagają mimo wszystko hospitalizacji - wskazywał. Podkreślił, że chodzi o pacjentów, których nie można skierować na izolację odmową, bo wymagają hospitalizacji, np. podłączenia do tlenu.

- Jeśli zaistniałaby potrzeba, żeby do szpitali tymczasowych przekierować więcej pacjentów w stanach cięższych, to oczywiście tam będą kierowani. Najpierw wykorzystujemy łóżka w standardowych szpitalach na oddziałach covidowych - zaznaczył rzecznik MZ.

Pytany był również o wpisy na Twitterze europosła PO, byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który - zwracając się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - napisał m.in.: "Proszę wytłumaczyć lekarzom i pielęgniarkom w setkach zwykłych szpitali, dlaczego za puste łóżka płacicie 800 zł za dzień w szpitalu narodowym, a zwykłym szpitalom 100. Za respirator 3,7 zł w zwykłym szpitalu, a w narodowym 200 zł?".

Andrusiewicz stwierdził, że jeśli Arłukowicz ma wątpliwości co do finansowania szpitali tymczasowych, to MZ udzieli w tej sprawie wszelkich informacji.

- Pojawiają się również informacje, że szpital tymczasowy zarabia. To słowo jest w ogóle nieadekwatne. Szpital nie jest od zarabiania pieniędzy, tylko od leczenia pacjentów - mówił rzecznik MZ.

Nawiązując do finansowania szpitali tymczasowych, podkreślił, że otrzymują one jedną pulę pieniędzy jako wsparcie z tytułu gotowości łóżek i leczenia pacjentów covidowych. Zwrócił uwagę, że w tej puli zawarty jest również dodatek dla lekarzy.

- W przypadku standardowych szpitali covidowych na wypłatę dla szpitala - z uwagi na opiekę nad pacjentami covidowymi - składa się opłata rekompensacyjna. Średnio w skali kraju to jest 717 zł, ale w przypadku szpitali klinicznych - to jest 1400 zł. Do tej opłaty rekompensacyjnej dochodzą dodatki dla lekarzy i oczywiście opłata za pacjenta w stanie cięższym lub lżejszym. Jeśli zsumujemy te kwoty, szpital standardowy obsługujący pacjentów covidowych otrzymuje wyższe kwoty niż szpital tymczasowy - podkreślił.

Andrusiewicz pytany był również, po co w Warszawie będzie tworzony drugi szpital tymczasowy. W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że powstanie on na terenie wojskowej bazy na Okęciu.

- Musimy przygotować bufor łóżkowy, gdyby, nie daj Boże, liczba pacjentów wymagających hospitalizacji wzrosła. Tu nieważne są kwoty, które poświęcimy na te szpitale - odpowiedział. Dodał, że ważne, aby zapewnić łóżka na wypadek, gdyby fala epidemii nagle znowu zaczęła rosnąć.

MZ podało w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 20 816 osób. Resort przekazał, że ostatniej doby zmarło 143 chorych.

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum