Andrusiewicz: możliwy błąd ws. liczby dzisiejszych testów

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 09 października 2020 13:25

Odnosząc się do zdecydowanie mniejszej liczby testów w ostatniej doby, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznaje, że mogło dojść do błędu. - Są cztery województwa, w których laboratoria mogły pomylić się w liczbie testów - powiedział rzecznik.

Andrusiewicz: możliwy błąd ws. liczby dzisiejszych testów
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Według informacji podanych przez Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykonano blisko 22 tys. testów. To o ponad połowę mniej niż w środę i czwartek, kiedy resort informował o ponad 44 tys. testów wykonywanych dziennie. Co piąta testowana osoba ostatniej doby została powiadomiona o dodatnim wyniku.

- Rzeczywiście dzisiaj mamy w raporcie 21,5 tys. testów i to też wzbudziło nasze zaniepokojenie. Niestety mamy cztery województwa, w których laboratoria mogły nie wpisać poprawnie liczby wykonanych testów - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Nie informowaliśmy jeszcze o tym dziennikarzy, ponieważ liczba testów może być błędna o kilka tysięcy. W jednym z laboratoriów możliwy jest błąd rzędu 2 tys. testów - mówił na konferencji Andrusiewicz. Dodał, że województwa najprawdopodobniej dokonają korekty. - Wówczas wyślemy prawidłowe dane – dodał rzecznik.

Pytany, czy tak mała liczba testów może mieć związek z ich brakiem na rynku, rzecznik stwierdził: - W magazynach mamy 5 tys. testów, które możemy w każdej chwili przekazać. Laboratoria jednak same kupują testy dla siebie - powiedział Andrusiewicz. - Jeśli teraz testów brakuje, zawsze możemy je przekazać - zapewnił. 

Rzecznik MZ poinformował też, że zapewne dzisiaj zostanie podpisana przez Polskę umowa w zakresie zaopatrzenia naszego kraju w lek remdesivir. - Zapewniam, że w niedługim czasie lek będzie dostępny - dodał. Przyznał, że w niektórych szpitalach obecnie może go brakować.

Więcej: onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum