Analitycy wyliczyli: tegoroczne koszty grypy sięgną aż 5 mld zł

Autor: Polska The Times/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2013 17:22

Według ekspertów firmy analitycznej Ernst & Young, tegoroczne koszty grypy w Polsce sięgną 5 miliardów złotych.

Analitycy wyliczyli: tegoroczne koszty grypy sięgną aż 5 mld zł

Koszty bezpośrednie grypy w Polsce wynoszą około 730 mln złotych w latach z dużą liczbą zachorowań i około 43,5 mln złotych w latach, kiedy grypa nie rozprzestrzenia się tak intensywnie - informuje Polska The Times powołujące się na badania E & Y.

Do kosztów bezpośrednich badający zaliczyli wydatki na leki oraz wizyty lekarskie w podstawowej opiece zdrowotnej. Pozostałe koszty to leczenie niektórych powikłań, a także hospitalizacja i leczenie specjalistyczne.

- To powikłania decydują o tym, że mamy tak duże wydatki. Leczenie powikłań pogrypowych stanowi około 75 proc. kosztów pośrednich grypy. To bardzo duży odsetek - tłumaczy dr Andrzej Torój, z Ernst & Young.

W swoich obliczeniach firma wzięła pod uwagę także straty wynikające z nieobecności w pracy oraz spadku wydajności pracowników. W tym roku były one zdecydowanie wyższe niż w roku ubiegłym.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu, liczba zwolnień lekarskich wystawianych w styczniu i lutym tego roku wzrosła o 41 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Więcej: www.polskatimes.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum