Amerykański instytut: do czerwca z powodu COVID-19 umrze w Polsce...

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2021 09:26

W Polsce do czerwca 2021 roku łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrośnie do 48 877 osób - wynika z wyliczeń na podstawie zaktualizowanego 4 lutego modelu rozwoju epidemii stworzonego przez Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia (IMHE) przy Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Amerykański instytut: do czerwca z powodu COVID-19 umrze w Polsce...
Fot. Shutterstock

Dotychczas w Polsce zmarło 38 344 chorych na COVID-19 (dane z 4 lutego). Według modelu IMHE do czerwca umrze jeszcze ponad 10 tys. Polaków.

Z prognozy wynika ponadto, że przy najgorszym scenariuszu w Polsce do czerwca 2021 roku mogłoby umrzeć nawet ok. 54 tys. osób chorych na COVID-19. W przypadku powszechnego stosowania masek liczba zgonów do 1 czerwca wyniosłaby 46,2 tys.

Przy korygowaniu modelu badacze biorą m.in. pod uwagę obostrzenia wprowadzane w poszczególnych krajach czy bieżącą wydajność systemu ochrony zdrowia.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", o długoterminowych modelach rozwoju epidemii, takich jak ten opracowany przez IMHE, na jej łamach sceptycznie wypowiadał się minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił, że przypomina to wróżenie z fusów.

Na model IMHE w przeszłości powoływała się m.in. administracja Donalda Trumpa.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze