Amerykanie pierwsi w kolejce po szczepionkę przeciw COVID-19?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2020 12:05

Jako pierwsi szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymają Stany Zjednoczone. Amerykański rząd ma na początku prawo do największych dostaw, bo współuczestniczy w ryzyku inwestowania w badania - zapowiedział w wywiadzie dla Bloomberga prezes francuskiego Sanofi, Paul Hudson. Kolejni beneficjenci to bogata Europa i Japonia.

opracowanie szczepionki nie oznacza też tego, że będzie ona od razu dostępna dla wszystkich. Fot. Shutterstock

Wśród 105 firm, które podjęły prace nad szczepionką, przodują Amerykanie. To Moderna, Pfizer, Inovio, Johnson & Johnson. Wszystkie dostały sięgające nawet po pół miliarda dolarów subwencje za pośrednictwem amerykańskiej rządowej agencji Barda. W Brukseli Komisja Europejska wysunęła w minionym tygodniu pomysł przeznaczenia na ten cel 2,3 mld euro, ale żadne decyzje do tej pory nie zapadły - przypomina Rzeczpospolita.

Dziennik podkreśla też, że przewagą Ameryki zaniepokojony jest Pekin. FBI ostrzega przed masowym atakiem chińskich hakerów, którzy będą próbowali wyrwać sekrety badań firm z USA.

Zdaniem dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych, Anthonego Fauciego, szczepionka nie będzie gotowa przed upływem 12-18 miesięcy. Niestety samo opracowanie szczepionki nie oznacza też tego, że będzie ona od razu dostępna dla wszystkich. Trzeba będzie poczekać, aż produkcja preparatu rozwinie się do ogromnej skali.

Kolejny niepokój budzi też fakt, że SARS-CoV-2 mutuje wyjątkowo szybko, a osoby, które wyleczą się z COVID-19, uzyskują odporność na krótko. W tej sytuacji naukowcy są sceptyczni, co do szans na uzyskanie szczepionki dającej trwałe uodpornienie na wirusa.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum