Amerykanie ostrzegają przed epidemią różyczki w Polsce

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2013 16:21

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC), które zajmuje się monitorowaniem chorób zakaźnych na całym świecie, wydało ostrzeżenie, że w Polsce i Japonii panuje epidemia różyczki. Poinformował o tym poniedziałkowy (24 czerwca) "The New York Times".

Amerykanie ostrzegają przed epidemią różyczki w Polsce

W Japonii trzeba uważać na Tokio i Osakę, w Polsce epidemią objęty jest cały kraj, a najbardziej zachodnie regiony.

Według danych, jakie CDC otrzymało z Polski, w naszym kraju zanotowano w tym roku już 26 tys. przypadków różyczki, w Japonii - 10 tys. "NYT" pisze, że to dlatego, że Japończycy od 1976 do 1989 r. nie szczepili chłopców, podawali szczepionkę tylko dziewczynkom. Ale skąd epidemia w Polsce? - zastanawia się środowa (26 czerwca) Gazeta Wyborcza.

- Nie ma u nas potwierdzonej wirusologicznie epidemii - uspokaja dr Paweł Grzesiowski, pediatra i specjalista od szczepień, prezes fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie. Tłumaczy, że różyczkę łatwo pomylić z innymi łagodnymi chorobami wirusowymi - rumieniem zakaźnym, rumieniem nagłym - czy infekcjami wywołanymi przez kilkanaście innych wirusów. - To nie epidemia, ale błąd systemu podstawowej opieki zdrowotnej i nadzoru nad chorobami zakaźnymi - podkreśla specjalista.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum