Ameryka Południowa: ponad 1 mln przypadków zakażenia wirusem czikungunia

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2015 13:59

Od czerwca do grudnia ub.r. zakażonych czikungunią zostało już ponad milion osób w Ameryce Łacińskiej. Wirus został po raz pierwszy opisany w Tanzanii w 1952 roku. Na razie nie ma przeciwko niemu szczepionki.

Ameryka Południowa: ponad 1 mln przypadków zakażenia wirusem czikungunia
Fot. Archiwum

Jest on przenoszony przez jeden rodzaj komara - Aedes albopictus mosquito. Powoduje zapalenie kości, stawów i mięśni przekształcające się często w chroniczną, trwającą przez lata chorobę, której towarzyszy ból - informuje tvn24.pl

Od lat 60. takie przypadki notowano już w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, ale dopiero w XXI wieku wirus czikungunia pojawił się w Europie (w 2007 r. przypadek zakażenia u kobiety we włoskim Rimini i kilka przypadków w Hiszpanii w 2010 r).

Następnie zakażenia pojawiały się głównie w krajach leżących w basenie Oceanu Indyjskiego. W Ameryce Południowej pojedyncze przypadki zanotowano w grudniu 2013 r., a na początku stycznia 2014 r. było ich ponad 700. W ciągu kolejnych czterech miesięcy fala zachorowań ruszyła z Gujany Francuskiej, Gujany i Surinamu na Karaiby.

Na początku maja było to już ponad 44 tys. przypadków, w czerwcu 188 tys., w lipcu 350 tys., w sierpniu 570 tys., a dane z 21 grudnia ub. roku (sprzed miesiąca) mówiły o 933 tys. zachorowań.
16 stycznia Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) podała, że w całej Ameryce Łacińskiej stwierdzono już ponad 1,1 mln przypadków zakażenia wirusem czikungunia.

Wirus dotarł też już do Ameryki Północnej. Zakażonych nim jest ponad 2,3 tys. Amerykanów oraz co najmniej 87 Kanadyjczyków.

Więcej: http://www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum