Alzheimer: liczba chorych znacząco rośnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2011 15:01

Liczba osób z demencją i chorobą Alzheimera będzie znacząco rosła. Niezbędne jest m.in. wczesne diagnozowanie, badania nad nowymi metodami leczenia i udoskonalenie opieki - przekonywali w piątek (7 października) uczestnicy konferencji w Warszawie.

Alzheimer: liczba chorych znacząco rośnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
To już 21. konferencja organizowana przez Alzheimer Europe, organizację nadzorująca krajowe stowarzyszenia Alzheimera, która skupia 31 organizacji w 27 europejskich krajach. W tym roku odbywa się w Warszawie w piątek i sobotę (7-8 października) pod hasłem "Europejska solidarność bez granic".

Według Alicji Sadowskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera, sytuacja osób chorych w Polsce w ostatnim czasie znacząco się poprawia, "jest szybsza diagnostyka i dostęp do nowoczesnych leków, na które stać pacjentów".

Jak podkreśliła, największym problemem jest nadal brak systemów i standardów opieki, brak pomocy rodzinom opiekującym się chorymi, zbyt mała liczba ośrodków dla chorych, domów dziennego i całodobowego pobytu.

Obecnie liczbę chorych na Alzheimera szacuje się w Polsce na co najmniej 250 tys., z czego 150 tys. nie ma postawionej diagnozy. Według prof. Szczudlika, statystyki te będą szybko wzrastać, ponieważ nasze społeczeństwo jest najszybciej starzejącym się w Europie.

Prof. Sube Banerjee z Instytutu Psychiatrii w Londynie przypomniał, że na świecie jest ok. 35 mln ludzi z demencją, zaś w roku 2030 ma być ich dwa razy więcej, a w 2050 r. - trzy razy więcej. Wynika to głównie ze starzenia się społeczeństwa.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14 proc. osób po 65. roku życia oraz u 40 proc. osób po 80. roku życia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze