Alergolog radzi, jak chronić się przed smogiem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2017 10:17

Prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przyznaje, że gdy w powietrzu jest smog, przyjmuje nawet 50 proc. pacjentów więcej niż zazwyczaj. Radzi, jak się przed nim chronić.

Alergolog radzi, jak chronić się przed smogiem
Taka maska nam nie pomoże. Fot. Nicolo Lazzati/Flickr (CC BY 2.0)

Pył PM 10 (o wielkości do 10 mikrometrów) przenika bez problemu do organizmu: oskrzeli czy płuc. Jeszcze drobniejszy pył PM 2,5 (o średnicy do 2,5 mikrometra) w ciągu minuty przenika do krwi, a następnie do nerek, wątroby, mózgu, tkanek. Pyły przenikają też do łożyska.

Prof. Ewa Czarnobilska, wypowiadając się dla Gazety Wyborczej, radzi by w przypadku alarmu smogowego nie wychodzić z domu i nie wietrzyć mieszkań, bo w środku powietrze jest „lepsze” o ok. 30 proc. Podpowiada, by śluzówkę oczyszczać wodą morską albo solą fizjologiczną, a w przypadku kaszlu nie pić syropów przeciwkaszlowych, by móc "choć minimalne" wypluć substancje, które wdychamy.

Alergolog zaleca przed wyjściem założenie maski przeciwpyłowej. Flitr to pierwsza i najważniejsza rzecz, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze maseczki. Flitry HEPA zatrzymują cząstki stałe, chronią zarówno przed pyłem PM 10, jak i PM 2,5. Najlepsze zdaniem ekspertów są maski oznaczone międzynarodowym symbolem N99 (co oznacza, że powinny zatrzymywać 99 proc. pyłów). 

Są też maseczki z filtrem z aktywnym węglem. Takie maski zatrzymują także zanieczyszczenia gazowe, np. dwutlenek azotu, węglowodory aromatyczne czy dwutlenek siarki.

We wnętrzach możemy stosować oczyszczacze powietrza. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum