Alergie coraz częstsze u najmłodszych

Autor: Gazeta Wyborcza • • 05 maja 2013 14:46

Według alergologów obserwujemy wzrost występowania astmy u najmłodszych - tu jesteśmy w górnych 30 proc. w rankingu państw świata.

Alergie coraz częstsze u najmłodszych

3 maja przypada co roku Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii. Według Bolesława Samolińskiego, kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jeżeli chodzi o występowanie alergii, wypadamy podobnie jak kraje wysoko rozwinięte, czyli mamy ich dosyć dużo. - Obserwujemy wzrost występowania astmy u najmłodszych - tu jesteśmy w górnych 30 proc. w rankingu państw świata. W przypadku astmy u młodzieży i dorosłych - mniej więcej w połowie.

Jak wyjaśnia prof. Jerzy Kruszewski, konsultant krajowy w dziedzinie alergologii, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", ocenia się, że obecnie prawie połowa populacji ma ryzyko zapisane w genach. To, czy alergia się u nich rozwinie, zależy od różnych okoliczności, nadal nie do końca wyjaśnionych.

Konsultant jeszcze 20 lat temu wymieniłby około 20 różnych czynników sprzyjających alergii. Do dziś ostały się z nich tylko dwa: rezygnacja z karmienia piersią przed szóstym miesiącem życia dziecka i palenie papierosów. Z ostatnich wiarygodnych badań wiadomo, że astma dotyczy około sześciu procent populacji, alergiczny nieżyt nosa ponad 20 procent, atopowe zapalenie skóry około czterech.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum