PAP/Rynek Zdrowia | 01-05-2013 13:18

Alergicznego nieżytu nosa nie należy lekceważyć

Napady kichania, katar, łzawienie, świąd spojówek - to objawy alergicznego nieżytu nosa, na który cierpi aż 25 proc. Polaków. Alergolodzy przestrzegają przed leczeniem się przez dłuższy czas na własną rękę lekami dostępnymi bez recepty.

1 maja obchodzny jest Światowy Dzień Astmy. 

Alegolodzy zwracają uwagę, że cierpiący na alergiczny nieżyt nosa są kilkanaście razy bardziej narażeni na rozwój astmy - znacznie cięższej choroby, która w razie nagłego zaostrzenia i niewydolności oddechowej może prowadzić nawet do zgonu. Na astmę choruje w Polsce ok. 4 mln osób.

Jak podkreśliła podczas niedawnej konferencji prasowej w Katowicach ordynator oddziału alergologii i immunologii klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Barbara Rogala, leki bez recepty powinno się stosować tylko doraźnie, kiedy np. zaczyna się weekend i jest kłopot z dostępem do lekarza, a z nosa leje się katar.

- Farmaceuta może nam wówczas zalecić zastosowanie leku przeciwhistaminowego, który nam pomoże. Jest kilka dostępnych bez recepty, które spektakularnie usuwają objawy alergii ze strony górnych dróg oddechowych. Nie kończmy na tym etapie, ale skontaktujmy się z lekarzem, który zdiagnozuje, czy rzeczywiście ta dolegliwość jest alergią. Każdy lek to produkt chemiczny, wiele osób może mieć przeciwwskazania do stosowania tego konkretnego preparatu, więc kontynuowanie samoleczenia może być niebezpieczne - powiedziała.

Prof. Rogala przypomniała, że leki przeciwalergiczne u kilku procent osób mogą powodować senność.

Alergolog zaznaczyła, że lekceważenie alergicznego nieżytu nosa na krótką metę nie jest niebezpieczne, w dłuższej perspektywie nieleczenie tego rodzaju alergii zwiększa jednak ryzyko rozwoju astmy.