Alergia. Ekspertka: szczepionki podjęzykowe pacjent może przyjmować w domu

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 kwietnia 2022 08:25

Immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie, stale się rozwija. Na rynek wprowadzane są nowe formy szczepionek - szczepionki podjęzykowe, które pacjent może przyjmować w domu - mówi prof. Marita Nittner-Marszalska.

Alergia. Ekspertka: szczepionki podjęzykowe pacjent może przyjmować w domu
Immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie, stale się rozwija Fot. Shutterstock
  • Immunoterapia alergenowa, tj. odczulanie, stale się rozwija. Na na rynek wprowadzane są szczepionki podjęzykowe - mówi prof. Marita Nittner-Marszalska
  • Istotną zaletą szczepionek podjęzykowych jest droga ich podania i unikanie w ten sposób iniekcji - wskazuje
  • Dodatkowo wysokie bezpieczeństwo immunoterapii podjęzykowej umożliwia podawanie tego typu szczepionki alergenowej samodzielnie w domu - zaznacza
  • Immunoterapia podjęzykowa wymaga podania pierwszej dawki w gabinecie alergologa, a wizyty monitorujące leczenia są ustalane indywidualnie co kilka miesięcy - dodaje

Prof. Marita Nittner-Marszalska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreśla, że w ostatnich dwóch dekadach w immunoterapii alergenowej - potocznie zwanej odczulaniem - zauważalny jest bardzo dynamiczny rozwój, a na rynek wprowadzane są nowe formy szczepionek; to szczepionki podjęzykowe, które pacjent może przyjmować w domu.

"Podając stopniowo wzrastające dawki alergenu wpływamy na układ immunologiczny"

- Właściwsze od farmakologicznego leczenia objawowego alergii jest szukanie leczenia przyczynowego, szukanie tego, co może wpływać na przyczynę alergii. Takim postępowaniem jest tzw. odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa. Podając stopniowo wzrastające dawki alergenu wpływamy na układ immunologiczny, zmieniając jego reaktywność i aktywujemy mechanizmy immunologiczne pozwalające tolerować alergen - wyjaśnia prof. Nittner-Marszalska.

Jak mówi ekspertka, obok dostępnych dotychczas szczepionek iniekcyjnych podawanych podskórnie, dostępne są szczepionki alergenowe w postaci roztworów i tabletek podawane podjęzykowo, które pacjent może przyjmować w domu.

Szczepionki podjęzykowe mają wiele zalet

- Dostępność szczepionek podjęzykowych daje pacjentom i lekarzom możliwość wyboru sposobu leczenia alergii. Istotną zaletą szczepionek podjęzykowych jest droga ich podania i unikanie w ten sposób iniekcji, których obawiają się nie tylko dzieci, ale i dorośli - wskazuje specjalistka.

- Dodatkowo wysokie bezpieczeństwo immunoterapii podjęzykowej umożliwia podawanie tego typu szczepionki alergenowej samodzielnie w domu. To oszczędza czas poświęcany na regularne wizyty, konieczne w wypadku stosowania immunoterapii drogą podskórną - dodaje.

Jak zauważa, leczenie obiema postaciami szczepionek musi być kontrolowane przez alergologa. W wypadku szczepionek podskórnych wszystkie iniekcje alergenu odbywają się w gabinecie alergologa, początkowo co 7-14 dni, potem średnio co 30 dni. Immunoterapia podjęzykowa wymaga podania pierwszej dawki w gabinecie alergologa, a wizyty monitorujące leczenia są ustalane indywidualnie co kilka miesięcy.

Pacjent musi być dobrze poinformowany

- Pacjent, u którego stosujemy immunoterapię podjęzykową, musi być szczegółowo poinformowany o sposobie zażywania szczepionki i objawach, które mogą wystąpić podczas leczenia. Szczególnie w pierwszych tygodniach leczenia mogą wystąpić świąd, lekki obrzęk w miejscu podawania tej szczepionki, ale objawy te mijają z czasem i nie wymagają zwykle leczenia - ocenia prof. Nittner-Marszalska.

Wyjaśnia, że lekarze nie dysponują szczepionkami przeciwko wszystkim alergenom. Istnieje jednak możliwość stosowania immunoterapii drogą podskórną przeciwko alergiom wziewnym na pyłki traw, drzew, chwastów, pleśni, alergiom na jad owadów błonkoskrzydłych i alergiom na na kota i psa. Drogą podjęzykową immunoterapia jest stosowana w galerii na brzozę, trawy i roztocza.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum