Alergia. Ekspert wyjaśnia, dlaczego warto rozpocząć odczulanie. "Im prędzej tym lepiej"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP11 września 2022 12:16

Przyjmowanie leków na alergię nie przynosi tak dobrych rezultatów jak te, które można osiągnąć po roku odczulania - ocenia prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Alergia. Ekspert wyjaśnia, dlaczego warto rozpocząć odczulanie. "Im prędzej tym lepiej"
Im prędzej zaczniemy odczulanie tym lepiej - mówi ekspert Fot. Shutterstock
  • Przyjmowanie leków na alergię nie przynosi tak dobrych rezultatów jak te, które można osiągnąć po roku odczulania - mówi prof. Piotr Kuna
  • Zdecydowanie polecałbym podjęcia się odczulania, gdy mamy chorobę układu oddechowego - taką jak astma, alergiczny nieżyt nosa. Odczulanie w przypadku niektórych alergenów, jak np. pyłki traw czy pyłki drzew, daje szanse na 90-procentowe wyleczenie - wskazuje
  • Bez odczulania choroba przejdzie w fazę przewlekłą i dolegliwości będą z nami cały czas - wyjaśnia
  • W przypadku alergii na jad owadów odczulanie jest bezwzględnym wskazaniem - dodaje

- Zdecydowanie polecałbym podjęcia się odczulania, gdy mamy chorobę układu oddechowego - taką jak astma, alergiczny nieżyt nosa. Jeżeli lekarz zidentyfikuje ten alergen i udowodni jego wpływ na objawy chorobowe, to odczulanie w przypadku niektórych alergenów, jak np. pyłki traw czy pyłki drzew, daje szanse na 90-procentowe wyleczenie. I jest to wyleczenie trwałe - na zawsze - wskazał w rozmowie z PAP prof. Piotr Kuna.

Dodał, że w przypadku innych alergii, np. na sierść zwierząt czy roztocza kurzu lub pleśni, skuteczność jest mniejsza, ale także powyżej 50 procent.

"Im wcześniej rozpoczniemy odczulanie, tym lepiej"

- Bez odczulania choroba przejdzie w fazę przewlekłą i dolegliwości będą z nami cały czas. Początkowo będą one związane z kontaktem z alergenem. Alergia to jednak proces zapalny, który może się zautonomizować i choroba - taka jak astma - może się rozwijać nawet bez udziału alergenu. Mówimy wówczas o astmie przewlekłej, zachodzącej bez udziału alergenów. Może ona odpowiadać na infekcje wirusowe, zmiany temperatury powietrza, zmiany pogody, a przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza. Zatem im wcześniej rozpoczniemy odczulanie, tym lepiej - ocenił prof. Kuna.

Podkreślił, że odczulanie polega na wytworzeniu tolerancji organizmu na alergen, na który dana osoba jest uczulona. Najpopularniejsze metody to immunoterapia podskórna, czyli podawanie bardzo niskich dawek podskórnie i stopniowe ich zwiększanie oraz podawanie alergenu pod język; w tym drugim przypadku dawki są kilkaset razy wyższe, szczepionki są także znacznie droższe, a preparat należy przyjmować codziennie.

- Nie wszyscy pacjenci tolerują jednak metodę podjęzykową, bo te szczepionki mogą dawać niechciane objawy w obrębie jamy ustnej i gardła. Immunoterapia podskórna daje efekty w ciągu roku - większe, niż leczenia tradycyjnymi lekami. Na początku odczulanie jest uzupełnieniem terapii lekowej. W ramach postępów i ustępowania objawów redukujemy dawki leków, a w konsekwencji nawet je odstawiamy - wyjaśnił prof. Kuna.

"Mamy teraz pod opieką 2 tys. pacjentów"

Wielu pacjentów - jak mówił - oczekuje zupełnego ustąpienia objawów alergicznych, ale badania pokazują, że na alergeny mogą odpowiadać nawet osoby, które nie są alergikami.

Ekspert podkreślił, że obecnie pod opieką jego kliniki jest ok. 2000 pacjentów.

- Przez całe moje życie zawodowe było ich łącznie prawie 100 tysięcy. Nikomu z tych osób nic się nie stało. Nie obawiajmy się odczulania. Czasami zdarzy się zasłabnięcie, pokrzywka, nasilenie duszności, ale wtedy wiemy, jak reagować i np. zwiększamy dawkę leków - przekonywał.

- Niezmiernie rzadko zdarza się, że musimy przerwać odczulanie - najczęściej w przypadku alergii na jad owadów: osy i pszczoły. Jednocześnie uczulenie na te jady jest szczególnie niebezpieczne, bo może nawet powodować zgon. W przypadku tych alergii odczulanie jest bezwzględnym wskazaniem - podsumował prof. Kuna.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum