"Aktywny senior w domu" - rusza program ćwiczeń dla osób starszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 09:51

Osoby starsze, jako szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa, powinny pozostawać w domach, ale nie oznacza to, że mogą zrezygnować z ruchu. Przypomina o tym Ministerstwo Zdrowia i samorząd fizjoterapeutów.

MZ rekomenduje, by, pomimo przebywania w domu, utrzymywać aktywność fizyczną Fot. Archiwum

Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz MZ wspólnie przygotowały program profilaktyczny "Aktywny senior w domu". To zestaw bezpiecznych ćwiczeń, które osoby starsze mogą wykonać w warunkach domowych.

Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego, bezpłatnie. Pierwsze materiały już są dostępne.

Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi. Ćwiczenia są łatwe i nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Konieczne jest jedynie zachowanie kilku prostych zasad: potrzebne będą wygodne buty, podłoga, która nie będzie zbyt śliska oraz ubiór, który nie krępuje ruchów.

MZ rekomenduje, by, pomimo przebywania w domu, utrzymywać aktywność fizyczną, codzienny regularny ruch pozwala bowiem zachować większą sprawność oraz poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego. Ćwiczenia fizyczne zmniejszają̨ też ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka upadków i poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

Ministerstwo i KIF zalecają, aby ćwiczenia stały się dla seniorów codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie epidemii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum