Akromegalia: największy problem to późna rozpoznawalność

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2014 09:29

Akromegalia to rzadka, ale charakterystyczna choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Choć objawy są widoczne na pierwszy rzut oka, diagnostyka wciąż pozostaje ogromnym problemem. 12 maja po raz drugi w Polsce będziemy obchodzić Dzień Wiedzy o Akromegalii.

Szacuje się, że na akromegalię choruje w Polsce około 2 tys. osób, a co roku wykrywanych jest 140 nowych przypadków. Specjaliści podejrzewają jednak, że osób dotkniętych tą chorobą jest znacznie więcej - po prostu nie zostały jeszcze zdiagnozowane. Chorują głównie ludzie w czwartej i piątej dekadzie życia. Czas, jaki upływa przeciętnie od momentu pojawienia się pierwszych objawów do chwili rozpoznania choroby, to aż 7-9 lat. Dlatego tak ważne jest budowanie społecznej świadomości o charakterystycznych objawach - informuje Gazeta Wyborcza.

Prof. Wojciech Zgliczyński, kierownik kliniki endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie zaznacza, że największy problem z akromegalią to późna rozpoznawalność. Im dłużej trwa choroba, tym z jednej strony większy rozrost guza przysadki, a z drugiej rozwój powikłań.

Choroba wpływa na wzrost kości, ale także na tkanki miękkie, prowadząc między innymi do przerostu serca, tarczycy, wątroby i jelit. Zmienia się wygląd zewnętrzny - powiększają się nos, usta i język, rozrasta się żuchwa, prowadząc do przodozgryzu oraz zwiększenia odstępów między zębami. Dochodzi do powiększenia rąk i stóp, co zmusza chorych w okresie kilku lat do zmiany rozmiaru noszonych butów i rękawiczek na większy (u kobiet pierwszym sygnałem może być konieczność zmiany rozmiaru pierścionków). Chorzy skarżą się na bóle głowy i wzmożoną potliwość.

Podstawową metodą leczenia jest operacja polegająca na usunięciu guza metodą mało inwazyjną - przez nos oraz leczenie farmakologiczne zmniejszające wielkość guza.

Więcej: http://wyborcza.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum