Akcja studentów: są dawcy szpiku dla dwóch olsztynian

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2015 20:25

Znaleźli się dawcy szpiku dla dwóch mieszkańców Olsztyna - Grzegorza Stankiewicza i Krzysztofa Leszczyńskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w najbliższym czasie obaj będą już po przeszczepie.

Akcja studentów: są dawcy szpiku dla dwóch olsztynian

Wszystko zaczęło się w weekend 14-16 listopada 2014 roku, kiedy w Olsztynie odbywały się Dni Dawcy Szpiku. Poszukiwano bliźniaków genetycznych dla Grzegorza Stankiewicza i Krzysztofa Leszczyńskiego, dwóch olsztynian, którzy chorują na ostrą białaczkę i zostali zakwalifikowani do przeszczepu od dawcy niespokrewnionego.

W bazie DKMS Polska zarejestrowało się wtedy 3600 osób, co okazało się być rekordem Polski podczas tak zorganizowanych akcji w historii Fundacji DKMS w Polsce.

Niecałe dwa tygodnie później, tj. 26-27 listopada ub.r. w Olsztynie miała miejsce akcja studencka "Dwa wymazy & do bazy". To ogólnopolska mobilizacja studentów do walki z nowotworami krwi. W tegorocznej edycji wzięli udział żacy ze 128 szkół wyższych w 58 miastach.

Podczas tej akcji z województwa warmińsko-mazurskiego do bazy DKMS Polska dołączyły 524 osoby. Kolejne 79 osób dołączyło 5 grudnia podczas zabawy "Zdrowe i bezpieczne święta" w Hali Urania.

Więcej: olsztyn.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum