Akcja społeczna: zapytaj babcię i dziadka o zdrowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2013 11:57

W poniedziałek, 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci; z kolei we wtorek, 22 stycznia - Dzień Dziadka. Z okazji ich święta warto, poza złożeniem życzeń, zapytać o stan zdrowia - przekonują członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg".

Akcja społeczna: zapytaj babcię i dziadka o zdrowie

W ramach akcji "Zapytaj Bliskich o zdrowie!" Stowarzyszenie już po raz drugi zachęca Polaków, by pytali seniorów w rodzinach o zdrowie, a nawet starali się przypilnować ich wizyty kontrolnej u lekarza.

Członkowie organizacji zwracają szczególną uwagę na objawy chłoniaków, tj. złośliwych nowotworów, które wywodzą się z komórek układu odporności. Ryzyko zachorowania na nie wzrasta wraz z wiekiem, a najwięcej przypadków (ok. 65 proc.) notuje się po 55. roku życia (choć niektóre podtypy chłoniaków są częstsze u ludzi młodych lub występują równie często u osób starszych i młodszych).

- Do częstych objawów chłoniaka można zaliczyć: zlewne poty nocne, spadek wagi ciała, długo trwające stany gorączkowe oraz zwykle niebolesne powiększenie węzłów chłonnych - wyjaśnia dr Agnieszka Giza z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Chorobie mogą też towarzyszyć: osłabienie i nieuzasadnione zmęczenie, długo utrzymujący się kaszel lub duszność, uporczywe swędzenie skóry. Są to objawy, które można pomylić z innymi schorzeniami i często są bagatelizowane przez pacjentów i lekarzy. Tymczasem, jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, powinno się je skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu - przypominają organizatorzy akcji.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien rozpocząć diagnostykę w kierunku infekcji, a jeśli dolegliwości nie ustępują mimo odpowiedniego leczenia (nawet antybiotykoterapii) - skierować pacjenta na konsultację do hematologa. Leczenie pacjentów z tymi nowotworami powinno odbywać się wyłącznie w ośrodkach, które się w tym specjalizują - przekonują członkowie Stowarzyszenia "Przebiśnieg".

Wczesne wykrycie chłoniaka jest bardzo ważne, bo zwiększa szansę na skuteczną terapię. W Polsce co roku diagnozuje się ok. 8 tys. nowych przypadków chłoniaków, a liczba ta stale rośnie. Zdaniem naukowców można to przypisać m.in. starzeniu się społeczeństwa.

Lekarze oceniają, że w naszym kraju nowotwory te diagnozuje się zbyt często w stadium zaawansowanym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum