Akcja "Rak to nie wyrok" także w Gdańsku

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2009 07:21

Spotkanie edukacyjne w Gdańsku, zaplanowane na środę (18 marca), będzie już piątym w tegorocznej edycji Programu "Rak to nie wyrok". Poprzednie odbyły się w Rzeszowie, Bydgoszczy, Warszawie i Łodzi.

Spotkania odbywają się pod patronatem marszałków województw i prezydentów miast w poszczególnych regionach Polski. Skierowane są do liderów opinii w regionie, m.in. przedstawicieli wyższych uczelni, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych, a także przedstawicieli mediów.

W woj. pomorskim program zostanie zainaugurowany w najbliższą środę (18 marca, godz. 11.00) spotkaniem w Sali Herbowej Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich „Rak to nie wyrok” zakłada szeroką akcję informacyjną, która ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa osób chorych na raka prostaty. Projekt ma za zadanie zapewnienie chorym i ich rodzinom właściwej edukacji zdrowotnej dzięki współpracy środowiska medycznego, pacjenckich grup wsparcia i mediów.

Mężczyźni w naszym kraju niejednokrotnie niechętnie poddają się badaniom profilaktycznym, nie mając świadomości, że wczesne wykrycie raka prostaty daje szanse pełnego wyleczenia. Program „Rak to nie wyrok” powstał m.in. po to, aby panowie powyżej 45. roku życia wzięli odpowiedzialność za swoje zdrowie i świadomie potrafili stawić czoło rakowi prostaty. W tym celu w całej Polsce organizowane są spotkania edukacyjne skierowane do mężczyzn, ale także ich rodzin.

Nowotwór stercza jest trzecim co do częstości zachorowań nowotworem wśród mężczyzn. Zwykle występuje u mężczyzn po 50. roku życia. Do głównych czynników ryzyka należą wiek oraz predyspozycje dziedziczne. Jak wynika z danych epidemiologicznych w Polsce występuje około 7,1 tys. nowych rozpoznań raka prostaty rocznie.

Szacuje się, że zapadalność na tę chorobę w naszym kraju wynosi około 25 osób na 100 tys., a umieralność to średnio 13 osób na 100 tys. (dane z 2005 roku). Ocenia się, że średnie tempo wzrostu zapadalności na raka stercza to około 2,5 proc. rocznie.

Organizatorzy akcji: Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” i Fundacja „Wygrajmy Zdrowie”. Informacje: www.rak-prostaty.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum