Afrykańskie kleszcze dotarły do Europy. Czy są dla nas niebezpieczne?

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 12:54

W Polsce jest coraz więcej kleszczy, rośnie też liczba chorych na boreliozę (w stosunku do 2005 r. jest ich trzykrotnie więcej). Co więcej, do Europy dotarły osiągające nawet 2 cm długości kleszcze afrykańskie (znaleziono je w Dolnej Saksonii i Hesji).

Afrykańskie kleszcze dotarły do Europy. Czy są dla nas niebezpieczne?
Paweł Grzesiowski. Fot. PTWP

Naukowcy obawiają się, że mogą zadomowić się w Niemczech ze względu na ocieplenie klimatu. Niewykluczone, że dotrą (lub już dotarły) do Polski - alarmuje Onet, który zapytał dr. Pawła Grzesiowskiego, ekspert w dziedzinie immunologii, profilaktyki i terapii zakażeń, czy afrykańskie kleszcze mogą być dla nas niebezpieczne i jakich chorób związanych z ociepleniem klimatu musimy się obawiać?

Ekspert przyznał, że ze względu na coraz krótszy okres zimowy, w tym roku już w lutym pojawiły się kleszcze. Zaznaczył, że z punktu widzenia epidemiologii pojawienie się kleszcza afrykańskiego nie jest jeszcze niebezpieczne. Natomiast za jakiś czas mogą pojawić się choroby kleszczowe, takie jak zapalenie mózgu i tzw. choroby krymsko-kongijskie, pochodzące od wirusa innego typu, ale o podobnych objawach.

Czytaj: onet.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum