Afryka: więcej zakażeń HIV wśród homoseksualistów

Autor: The Lancet, PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2009 12:41

Liczba zarażonych wirusem HIV w Afryce jest dziesięciokrotnie większa wśród homoseksualistów niż wśród osób heteroseksualnych - wynika z raportu opublikowanego w piśmie The Lancet.

Za przyczynę tej dysproporcji autorzy raportu – naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego – uważają silne uprzedzenia wobec homoseksualistów. Dyskryminacja i prześladowanie prowadzą do izolacji, a to z kolei do ryzykownych zachowań seksualnych. Jak piszą autorzy, przewaga nosicieli HIV wśród homoseksualistów wyrasta z „kulturowej, religijnej i politycznej niechęci” oraz ma związek z tym, że homoseksualistów wciąż nie uznaje się za równoprawnych obywateli.

Naukowcy podkreślają, że niezbędne jest przeznaczenie większych środków na zapobieganie HIV, a także położenie większego nacisku na edukację społeczeństwa. Tym bardziej, że ryzyko nie ogranicza się tylko do mężczyzn; w dużym stopniu zagrożone są również kobiety, których partnerzy współżyją z innymi mężczyznami.

– Wielu mężczyzn ukrywa swoją orientację, bierze ślub i wychowuje dzieci, choć wciąż sypia z innymi mężczyznami. Większość z nich wie, że mogą się zarazić HIV podczas stosunku z kobietą, jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że mogą zarazić się także podczas stosunku z mężczyzną – mówi George Kanuma, aktywista walczący o prawa homoseksualistów w Burundi.

Według danych oenzetowskiej agencji UNAIDS, na całym świecie 33 mln osób jest zarażonych wirusem HIV, z czego około 70 proc. mieszka w Afryce Subsaharyjskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum