Afryka: dzięki szczepieniom, mniej przypadków zapalenia opon mózgowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 11:00

W ciągu zaledwie sześciu miesięcy tania szczepionka niemal do zera zmniejszyła w trzech afrykańskich krajach liczbę przypadków zapalenia opon mózgowych typu A - informuje "New Scientist".

Afryka: dzięki szczepieniom, mniej przypadków zapalenia opon mózgowych

Szczepienia objęły przede wszystkim Burkina Faso w zachodniej Afryce, gdzie zaszczepiono 20 mln osób w wieku od 1 roku do 29 lat.

Jak na razie żadna z zaszczepionych osób nie zachorowała, a nowe przypadki zapalenia opon mózgowych w objętych szczepieniami krajach dotyczyły niezaszczepionych przybyszów z sąsiednich obszarów. Dotychczas w podobnym okresie odnotowywano od 100 do 200 przypadków - nawet, gdy nie było epidemii.

Podobny sukces odnotowano w sąsiednich Mali i Nigrze, gdzie sześć miesięcy temu szczepiono na początek ludność w najbardziej zagrożonych strefach. W planach są dalsze szczepienia.

Zastosowana szczepionka o nazwie MenAfriVac jest znacznie tańsza, niż dotychczas dostępne - jedna dawka nie kosztuje 120 dolarów, ale tylko 50 centów.

Jednocześnie jest skuteczniejsza, dzięki zastosowaniu wielocukrów w połączeniu z białkiem zamiast samych wielocukrów, przypominających te na powierzchni powodującej chorobę bakterii Neisseria meningitidis. Reakcja immunologiczne po MenAfriVac jest dużo silniejsza i długo się utrzymuje - być może jedno szczepienie wystarczy na całe życie.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć szczepienia w Kamerunie, Czadzie i Nigerii. Według obliczeń WHO, podanie szczepionki tylko w siedmiu krajach mogłoby zapobiec milionowi zachorowań w ciągu dziesięciu lat i pozwolić na zaoszczędzenie 300 mln dolarów (koszty leczenia i utraconej zdolności do pracy - u 20 proc. osób, które przeżyły chorobę dochodzi do uszkodzenia mózgu).

Jednak koszty zaszczepienia od 250 do 300 mln dzieci i młodych dorosłych w 25 afrykańskich krajach w ciągu najbliższych 5-6 lat wyniosłyby około 475 mln dolarów.

W Afryce wciąż jeszcze zdarzają się epidemie zapalenia opon mózgowych, które zabijają dziesiątki tysięcy ludzi. W roku 2009 tylko w Nigerii zachorowało 55 tys. osób, a zmarło 6 do 8 tys. Choroba szczególnie często występuje w pasie obejmującym 25 krajów - od Senegalu do Sudanu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum