×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Afryka Zachodnia wolna od epidemii eboli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 stycznia 2016 08:54Aktualizacja: 14 stycznia 2016 08:59

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi w czwartek (14 stycznia) koniec epidemii gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus Ebola w Liberii; to jednocześnie zwycięstwo całej Afryki Zachodniej nad najcięższą epidemią tego wirusa od momentu jego wykrycia w 1976 r.

Afryka Zachodnia wolna od epidemii eboli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (13 stycznia) Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegał, że "w przyszłości możemy spodziewać sie nowych wybuchów eboli". Dodał jednak, że ich siła i częstotliwość "z czasem powinny spadać".

Kraj można ogłosić wolnym od epidemii po zakończeniu 6-tygodniowego okresu przejściowego od wyleczenia ostatniego w państwie zakażonego pacjenta. W Liberii już dwukrotnie ogłaszano, że kraj jest wolny od wirusa - w maju i wrześniu 2015 roku; jednak w listopadzie zmarła na gorączkę krwotoczną kolejna ofiara, 15-letni chłopiec.

Sierra Leone i Gwinea zostały już ogłoszone wolnymi od epidemii odpowiednio 7 listopada i 29 grudnia.

Epidemia wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone - w tych trzech państwach odnotowano większość spośród ponad 11 tys. ofiar śmiertelnych. Choroba nawiedziła w sumie 10 krajów, w tym Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Zarejestrowano ponad 28,6 tys. przypadków zachorowań.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze