Adam Rozwadowski: świadomość prozdrowotna Polaków ciągle jest bardzo niska

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2019 08:49

Jak przekonuje Adam Rozwadowski, założyciel firmy CM Enel-Med SA, polskie społeczeństwo jeszcze nie ceni zdrowia. Nie zostaliśmy nauczeni dbania o nie.

Adam Rozwadowski: świadomość prozdrowotna Polaków ciągle jest bardzo niska
Adam Rozwadowski, założyciel firmy CM Enel-Med SA. Fot. PTWP/Andrzej Wawok

Jak tłumaczy, mimo, że wydajemy co roku z budżetu 100 mld zł na opiekę zdrowotną to Ministerstwo Zdrowia na edukację przeznacza ledwie 140 mln zł. Jego zdaniem to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Przypomina znaną prawdę - ale jak się okazuje niepowszechnie - że w 60 proc. stan naszego zdrowia zależy od stylu życia, a od ingerencji medycyny odtwórczej tylko w 20 proc. Rozwadowski uważa nawet, że z budżetu MZ 60 proc. winno być wydawane na to, co związane jest ze zdrowiem publicznym, ze stylem życia.

Zdaniem prezesa CM Enel-Med co prawda świadomość prozdrowotna Polaków rośnie, ale jest ciągle bardzo niska. Biorąc pod uwagę wszystkie wskaźniki, które opisują poziom opieki zdrowotnej w krajach OECD, Polska jest na ostatnim miejscu.

Jak dodaje Rozwadowski, zdrowie populacji przekłada się na efektywność w pracy, produktywność. Przyjęło się w krajach OECD, że wydłużenie spodziewanej długości życia o jeden rok może przynieść 4 proc. PKB. - To co wydajemy na zdrowie, to nie jest więc koszt, lecz inwestycja. Za kilka lat mamy dojść do poziomu 6 proc. PKB wydatków na zdrowie, ale to nie wystarczy, bo świat nam w tym czasie ucieknie - przekonuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum