Studentnews.pl/Rynek Zdrowia | 12-03-2013 09:31

AZS: mamy problem z diagnostyką

Atopowe zapalenie skóry często jest diagnozowane zbyt późno. W efekcie chorzy są niewłaściwie leczeni całymi latami. Problem dotyka aż 38 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych pacjentów.

Podczas warszawskiej konferencji zorganizowanej w ramach kampanii "Halo! Atopia - Lepsze życie z Atopowym Zapaleniem Skóry" dermatolodzy przypomnieli, że objawami tej choroby są: suchy i łuszczący się naskórek, zaczerwienie i obrzęk, a także świąd oraz pieczenie. Choroba nie jest zakaźna. Często samoistnie znika i nawraca, co często wprowadza w błąd zarówno pacjentów, jak i lekarzy - informuje portal studentnews.pl

AZS może rozwijać się już w wieku niemowlęcym i zaniknąć jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania. Do nawrotu dochodzi zwykle około 35 roku życia lub nawet później.

Terapia AZS jest dość kosztowna. W skali miesiąca może ona oznaczać wydatki od 200 zł do nawet 1 tys. zł, w zależności od stosowanych preparatów.

Nie wszystkie farmaceutyki są zarejestrowane w leczeniu AZS. Z leków przeciwhistaminowych wskazanie do leczenia atopowego zapalenia skóry ma tylko jeden preparat. Spośród leków stosowanych miejscowo refundowane są niektóre sterydy oraz pojedyncze antybiotyki. Najdroższe są leki nowej generacji, na które stać jedynie niektórych pacjentów. 

Więcej: www.studentnews.pl