AOTM: rekomendacja programu dla astmatyków będzie gotowa jesienią

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2011 13:34

W marcu br. resort zdrowia zatwierdził stosowanie terapii biologicznej dla chorych na astmę. Program terapeutyczny czeka jednak na rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych. Jej brak oznacza, że szpital, by móc rozliczyć podanie choremu leku biologicznego, musi najpierw pacjenta hospitalizować.

AOTM: rekomendacja programu dla astmatyków będzie gotowa jesienią

Pobyt w szpitalu w takim przypadku trwa 3 dni, a samo podanie leku - ok. 10 minut; przez kolejne 20-30 minut trwa obserwacji pacjenta, a jeżeli w jej trakcie specjalista nie stwierdza niepokojących objawów, chory mógłby wrócić do domu. Mógłby, gdyby nie wspomniany brak rekomendacji ATOM.

Jak zapewnia nas Katarzyna Jagodzińska, rzecznik Agencji Oceny Technologii Medycznych program jest w trakcie kwalifikacji. - ATOM wystąpił już o przygotowanie opinii w tej sprawie do konsultanta krajowego w dziedzinie alergologii i Narodowego Funduszu Zdrowia. Przed wydaniem rekomendacji konieczne jest bowiem przeprowadzenia analizy ekonomicznej i klinicznej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Jagodzińska.

Dodaje: - Będziemy starać się, by procedury trwały możliwie krótko. Sądzę, że rekomendacja będzie gotowa jesienią, może w październiku.

Z terapii biologicznej w przypadku astmy korzystają pacjenci, u których inne metody terapii nie sprawdzały się. Są to najczęściej ciężkie przypadki choroby. Główną przyczyną astmy jest alergia (90% zachorowań u dzieci i 50% przypadków u dorosłych).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum