A/H1N1 w Łodzi nie odpuszcza

Autor: Dziennik Łódzki, SA/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2009 16:10

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego w Łodzi hospitalizowanych jest 42 pacjentów z regionu łódzkiego z powodu grypy. U 17 badania potwierdziły obecność wirusa A/H1N1.

Sytuacja przy tym zaczyna się komplikować. 17 listopada do szpitala im. Biegańskiego trafił 17-latek z podejrzeniem nowej grypy. Lekarze pobrali od niego próbki do badań i umieścili na sali, w której już leżał inny pacjent z wirusem A/H1N1. Dopiero po kilku dniach przeniesiono go na inny oddział, gdzie czeka na wyniki badań. Jeśli nie był zarażony wirusem, mógł nim zarazić się od pacjenta z sali.

Emilia Walas-Frankiewicz – rzecznik prasowy szpitala wyjaśnia, że wcześniej brak miejsc w szpitalu sprawił, że nastolatek trafił do sali, w której leżał zarażony chłopiec.

Wyniki badań próbek powinny być znane w ciągu 24 godzin. Tymczasem jeszcze w piątek po południu nie było wiadomo, czy ma wirusa A/H1N1. Emilia Walas-Frankiewicz przekonuje, że wymaz został zrobiony i przekazany do analizy już we wtorek. Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy wojewódzkiego inspektora sanitarnego, twierdzi natomiast, że próbka od chłopca trafiła do inspekcji w czwartek (19 listopada). Przekonuje przy tym, że badania są robione na bieżąco, bo laboratorium pracuje na dwie zmiany, więc nie ma mowy o opóźnieniu ze strony sanepidu.

Łódzkie Laboratorium Wojewódzkiej Stacji  Sanitarno–Epidemiologicznej od sierpnia wykryło już 118 przypadków świńskiej grypy u mieszkańców województwa łódzkiego. Tylko w piątek (20 listopada) wykryto 8 przypadków nowej grypy.

Oddział sanepidu w Łodzi jest jedną z nielicznych placówek, upoważnionych do wykonywania badań na obecność wirusa A/H1N1.

Poza łódzką placówką, prawo do wykonywania tych badań, ma Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Warszawie, Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Warszawie, Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Olsztynie i Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Katowicach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum