90 tys. nastolatek zaszło w ciążę w czasie lockdownu w Ugandzie

Autor: PAP • Źródło: PAP12 września 2021 19:00

Ponad 90 tys. dziewcząt poniżej 18. roku życia zaszło w ciążę, gdy nie chodziły do szkoły - podały media w Ugandzie. Zaniepokojenie statystykami wyraziły władze państwa.

Uganda Fot. AdobeStock
  • Władze Ugandy wyraziły zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków ciąż wśród nastolatek w czasie lockdownu spowodowanego pandemią Covid-19 
  • Jak podały w niedzielę, 12 września, ugandyjskie media ponad 90 tys. dziewcząt poniżej 18. roku życia zaszło w ciążę, gdy nie chodziły do szkoły
  • Emerytowany nauczyciel zaapelował do rządu o ponowne otwarcie szkół i powrót do nich uczniów. Jak podkreśla  "większość dziewczynek została wykorzystana"

     

90 tys. nastolatek zaszło w ciążę w czasie lockdownu w Ugandzie

Minister oświaty Janet Museveni zaapelowała do rodziców o pilnowanie dziewcząt.

"Nie ustanę w przypominaniu rodzicom, aby zawsze uważali na swoje dzieci, aby nie zachodziły one w ciążę podczas lockdownu" - powiedziała.

Nauczycielka szkoły podstawowej w okręgu Luuka położonym 180 km od stolicy kraju Kampali, zauważyła, że od kiedy pandemia Covid-19 wymusiła lockdown, nastolatki w ciąży to codzienny widok.

"Od lockdownu dzieci przestały chodzić do szkoły, nie są zajęte i zaczęły źle się zachowywać, co doprowadziło do tego, że wiele dziewcząt zaszło w ciążę" - dodała.

Jonana Kandwanaho, kierująca krajową służbą planowania w Ugandzie, powiedziała, że ciąże te będą w najbliższym czasie ciężarem dla kraju. Dodała, że wkrótce szkoły zostaną otwarte i dzieci wrócą do zorganizowanego środowiska, gdzie będą bezpieczne.

"Większość dziewczynek została wykorzystana"

Niedawne badanie przez organizację pozarządową Twaweza promującą edukację, wskazało, że co najmniej 80 proc. Ugandyjczyków martwi się ciążą u nastolatek podczas trwającej pandemii Covid-19.

Emerytowany nauczyciel zaapelował do rządu o ponowne otwarcie szkół i powrót do nich uczniów.

"Część dziewczynek zaszła w ciążę z kolegami, lecz większość z nich została wykorzystana przez mężczyzn pracujących w wioskach na plantacjach trzciny cukrowej" - dodał

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum