8 listopada Międzynarodowym Dniem Radiologii. Ruszył specjalny serwis

Autor: PLTR/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2018 12:00

8 listopada 1895 r. profesor fizyki niemieckiego Uniwersytetu w Wurtzburgu, Wilhelm Roentgen, odkrył nowy rodzaj promieniowania, dzięki któremu stało się możliwe bezinwazyjne obrazowanie ciała ludzkiego.  W tym roku, w dniu radiologicznego święta, ruszył pod patronatem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego specjalny, internetowy serwis.

- Serwis inforadiologia.pl jest całkowicie niekomercyjny a jego rolą jest przybliżyć pacjentom wszystkie problemy związane z badaniami radiologicznymi - mówi prof. Andrzej Urbanik. Fot. PTWP

O niezwykłym odkryciu, które w znaczący sposób zmieniło medycynę, świat dowiedział się 5 stycznia 1896 r. w wiedeńskim dzienniku ''Die Presse''. Sam fizyk zdecydował się na udokumentowanie odkrycia przez wykonanie zdjęcia na materiale światłoczułym 22 grudnia 1895 r. 

Jak przypomina prof. Andrzej Urbanik, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego (PLTR), Roentgen zdjęcie wykonał osobiście; przedstawiało ono lewą rękę (z pierścieniem) Berthy Röntgen, żony naukowca.

Teraz, z okazji radiologicznego święta, pod patronatem PLTR uruchomiono internetowy serwis www.inforadiologia.pl. Jest on niekomercyjny, a jego rolą jest przybliżenie pacjentom wszystkich problemów związanych z badaniami radiologicznymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum